Artykuły

Gdańsk. Wkrótce 6. Festival All About Freedom

15 filmów, od dokumentu po melodramat, zobaczyć można będzie podczas 6. Festivalu All About Freedom, który rozpocznie się 19 października w Gdańsku. Widzowie zobaczą także spektakl teatralny "Re-Wolt", współprodukowany przez Instytut Teatralny w Warszawie.

Organizatorem All About Freedom jest Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku.

- To dla nas bardzo ważny projekt. Chcemy mówić podczas festiwalu o kondycji wolności we współczesnym świecie językiem filmu i teatru. Interesuje nas szerokie pojęcie wolności - od zmagań o jej odzyskanie po codzienne dylematy szarego człowieka. Po każdej projekcji planujemy debaty - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Gdańsku, zastępca dyrektora ECS Patrycja Medowska.

Filmy, które zostaną w trakcie All About Freedom, pochodzą z 12 krajów - Austrii, Białorusi, Danii, Francji, Holandii, Kanady, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Szwajcarii i USA. Część obrazów to wielonarodowe koprodukcje.

Widzowie obejrzą m.in. dramat "Wiedźma wojny" (Kanada), dokument "Kumare. Guru dla każdego" (USA), melodramat "Na zawsze Laurence" (Francja/Kanada), thriller psychologiczny "Ostatnie piętro" (Polska) oraz dramat wojenny "We mgle" (Holandia/Rosja/Białoruś/Łotwa).

- W tym roku po raz pierwszy przedstawimy blok filmów powiązanych wspólnym wątkiem tematycznym. Opatrzyliśmy je tytułem "Wojna jest w nas", ale to nie sceny batalistyczne lub bohaterskie czyny stanowią o ich wartości. Chodzi o uwikłanie człowieka w role społeczne, presję grupy i opinii oraz heroiczną walkę o swoją prawdę i wolność - nadmienił kurator programu filmowego All About Freedom Artur Liebhart.

Projekcje filmów odbywać się będą w gdańskim Multikinie.

Na zakończenie All About Freedom publiczność obejrzy premierę spektaklu sztuki "Re-Wolt" Anny Wojnarowskiej, w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Przedstawienie jest wspólnym przedsięwzięciem ECS oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Sztuka opowiada o robotnicach ze zburzonych kilka lat temu Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych i Rtęciowych im. Róży Luksemburg, mieszczących się na warszawskiej Woli. - Autorka "Re-Wolt" wskrzesza pamięć o klasie społecznej, nie reprezentowanej od 25 lat w dyskursie publicznym - ocenił dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Maciej Nowak.

Spektakl "Re-Wolt" wystawiony zostanie w Instytucie Sztuki Wyspa, którego siedziba mieści się na terenach postprodukcyjnych Stoczni Gdańskiej. Później przedstawienie pokazywane będzie w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Festival All About Freedom potrwa do 26 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji