Artykuły

Sztuka, miłość i polityka

Przedstawienie "Doktor Faustus" wyreżyserował Grzegorz Jarzyna, uznawany za jednego z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia, który na tę okazję przyjął pseudonim Das Gemüse.

Spektakl miał swoją premierę w Berlinie 24 września 1999 roku podczas Berliner Festwochen, a Grzegorz Jarzyna był zapowiadany jako wybitny przedstawiciel Młodej Generacji Reżyserów Europejskich, gwiazda, która rozbłysnęła na teatralnym niebie.

Akcja sztuki obejmuje pierwsze trzydzieści lat naszego wieku i ostatnie lata Rzeszy. "Doktor Faustus" to powieść o wielowarstwowym systemie odniesień. Na pierwszy plan wysuwają się losy kompozytora, który za sprawą irracjonalnej inspiracji dokonuje przełomu w muzyce. W głębszej warstwie muzyka to symbol wszelkich artystycznych działań, zarazem parabola historii Niemiec. Nie zabrakło w tym przedstawieniu także problemów uczuciowych, miłości nieszczęśliwej, niespełnionej, ale przede wszystkim tragicznej, bo kończącej się morderstwem. "Doktora Faustusa" można oglądać na Dużej Scenie Teatru Polskiego.

W rolach głównych występują: Jan Frycz, Krzysztof Dracz, Henryk Niebudek, Mariusz Kiljan, Miłogost Reczek, Aleksandra Popławska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji