Artykuły

Kraków. Mumerusa przygoda z Odyseją

W połowie sierpnia, w Szwajcarii, odbędzie się premiera "European Odyssey", spektaklu realizowanego m.in. przez krakowski teatr Mumerus w ramach międzynarodowego projektu "Magie Net".

Jest on częścią większej całości, w której skład wchodzą też "Youth Odyssey" oraz "Seminarium na temat Odysei". Premiera tego pierwszego miała miejsce 28 maja w Berlinie, miesiąc później polskie fragmenty spektaklu pokazywane były w Krakowie. W koprodukcji bierze udział m.in. teatr Carrousel z Berlina, teatr O'Bando z Palmeli (Portugalia), teatr HetMUZ z Zaandam koło Amsterdamu, teatr Vart z Molde (Norwegia), Divadlo Astorka z Bratysławy oraz Pilot Theatre z York w Anglii.

Iza Janusz: Jakie są założenia poszczególnych spektakli inspirowanych "Odyseją"?

Wiesław Hołdys, reżyser, dyrektor Mumerusa: "Youth Odyssey" to były warsztaty teatralne i spektakl w wykonaniu młodzieży, która pracowała pod okiem profesjonalnych reżyserów. Teatry wybierały epizody z "Odysei" i pracowały nad nimi. Podczas spotkania reżyserów w Berlinie w ciągu dwóch dni uzgodniliśmy ramowe założenia przyszłego spektaklu. Jednak podstawową zasadą tej części projektu była swoboda działania poszczególnych grup.

"Europejska Odyseja" to z kolei projekt profesjonalistów. Dwanaście teatrów z całej Europy wyznaczyło po jednym pisarzu. Autorzy ci napisali "Odyseję" od nowa. My do współpracy zaprosiliśmy poetę Zbigniewa Macheja, który napisał epizod "Wizyta Odyseusza w Hadesie". Każdy z dwunastu teatrów oddelegował też jednego aktora - Mumerus Jacka Milczanowskiego.

"Seminarium..." będzie natomiast syntezą kilku projektów na bazie "Odysei", w których wzięliśmy udział: "Youth Odyssey", tekstu Zbigniewa Macheja, który powstał do "European Odyssey" i epizodu z udziałem Jacka Milczanowskiego, a także etiudy inspirowanej powrotem Odyseusza do Itaki, którą zrealizowaliśmy dwa lata temu podczas festiwalu "Magie Net" w Palmeli (Portugalia).

Spektakle realizowane są przez grupy teatralne, z których każda pracuje w innej części Europy. Nie ma trudności, nieporozumień?

- Najbardziej cenię w projekcie "Magie Net", w którym bierzemy udział już od czterech lat, to, że bardzo różne grupy z całej Europy potrafią się porozumiewać i tworzyć wspólne przedsięwzięcia. Wracając do "Youth Odyssey" - pomimo że każdy teatr gra! w swoim języku, całość była zrozumiała dla widowni. To dzięki zastosowaniu takich technik jak teatr lalek, pantomima czy śpiew.

Jak Pan ocenia udział młodzieży w projekcie?

- W wypadku działań z młodzieżą moim celem nie jest naśladowanie teatru profesjonalnego. Bardziej zależy mi na tym, żeby używając technik wziętych z teatru profesjonalnego, wzbudzać w grupie kreatywność, umiejętność pracy zespołowej i umiejętność współpracy z różnymi partnerami. Myślę, że te umiejętności przydadzą im się w przyszłości. Dla mnie, jako dla reżysera, który przyszedł z teatru zawodowego, jest to także inspirująca przygoda. Wiele z tych młodych osób ma bardzo świeże spojrzenie. Są wolni od pewnych ograniczeń i stereotypów, można z nimi pracować odważniej i bywa, że ciekawiej.

Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć kolejne części "Odysei"?

- Premiera "European Odyssey" jest planowana na połowę sierpnia w Szwajcarii. Następnie spektakl pojedzie do Holandii, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii. Ze względów finansowych na razie nie przewidziano pokazu w Polsce. Natomiast "Seminarium..." pokażemy w grudniu w naszej siedzibie. Ponieważ mit o Odyseuszu fascynuje nas od lat, chcemy te bardzo różne fragmenty połączyć i zobaczyć, jak one ze sobą współgrają, i czy jest w rzeczywistości możliwa współpraca pomiędzy profesjonalnymi aktorami, młodzieżą, pisarzami a także... widzami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji