Artykuły

Gdynia. Dobrze znani finaliści Nagrody Dramaturgicznej

Sztuki Magdy Fertacz, Jolanty Janiczak, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Ewy Madeyskiej i Szymona Bogacza znalazły się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Laureata piątej edycji konkursu poznamy 18 listopada.

Na tegoroczny konkurs o GND napłynęły 163 teksty. Po wstępnej selekcji 41 z nich przedstawiono Kapitule Nagrody, w której zasiada Jerzy Stuhr, Maja Kleczewska (uznana reżyserka teatralna), Jacek Kopciński (redaktor naczelny "Teatru"), Grzegorz Niziołek (krytyk i wykładowca), Jacek Sieradzki (redaktor naczelny "Dialogu"). Jurorzy spotkali się w weekend w Warszawie i wybrali piątkę finalistów konkursu. O Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2012 - czyli statuetkę i 50 tys. zł - walczyć będą:

- Szymon Bogacz ze sztuką "Zakład doświadczalny Solidarność";

- Magda Fertacz, "Śmierć Kalibana";

- Jolanta Janiczak, "Joanna Szalona; Królowa"

- Ewa Madeyska, "Zgaga"

- Małgorzata Sikorska- Miszczuk, "Popiełuszko. Czarna msza".

Większość z tych osób jest świetnie znana w polskim środowisku teatralnym, ich teksty są regularnie wystawiane, pojawiały się też już w gdyńskim konkursie. Magda Fertacz jest zdobywczynią pierwszej GND w 2008 roku za "Trash Story"; jej "Śmierć Kalibana" ukazała się w marcowym "Dialogu", trafiła też to finału berlińskiego konkursu Stückemarkt 2012. W finale rywalizacji GND w latach ubiegłych znalazły się też dramaty Szymona Bogacza i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. A Jolanta Janiczak stworzyła m. in. tekst inspirowany biografią Michaela Jacksona "Tak powiedział Michael J.", którego premiera w reżyserii Wiktora Rubina odbędzie się w połowie października w Teatrze Wybrzeże.

Jedyną "nową" postacią w gronie finalistów jest Ewa Madeyska. To literaturoznawca i pisarka, jej debiutancka powieść "Katoniela" w 2008 roku nominowana była do Literackiej Nagrody Nike.

W tym roku po raz pierwszy - po zmianach regulaminu GND - w konkursie mogły startować teksty, które już miały swoje sceniczne prapremiery - pod warunkiem, że zostały napisane nie dawniej, niż 12 miesięcy przed ogłoszeniem kolejnej edycji konkursu. W tegorocznym finale znalazły się dwa takie teksty.

Sztuka Sikorskiej-Miszczuk "Popiełuszko. Czarna msza" miała swoją premierę - pod tytułem skróconym do samego "Popiełuszko" - w czerwcu br. w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Spektakl, łączący sceny autentyczne, odtworzone na podstawie zapisków ks. Jerzego Popiełuszki oraz sceny fikcyjne, wzbudził w Bydgoszczy duże poruszenie. Środowiska prawicowe skierowały nawet do prezydenta miasta apel o odwołanie Pawła Łysaka - dyrektora Teatru Polskiego i reżysera "Popiełuszki" w jednej osobie - ze stanowiska.

"Joanna Szalona; Królowa" duetu Janiczak/Rubin miała swoją prapremierę we wrześniu 2011 roku w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Kanwą przedstawienia jest historia królowej hiszpańskiej Joanny Szalonej (1479-1555), żony Filipa I Pięknego. Spektakl zdobył kilka istotnych nagród, m. in. na krakowskiej Boskiej Komedii czy w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Nazwisko laureata V Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy18 listopada 2012 roku, podczas inauguracji VII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Jest więc całkiem prawdopodobne, że któryś z dwóch wystawionych już tekstów konkursu GND (a może i oba) zobaczymy w formie scenicznej na R@Porcie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji