Artykuły

Warszawa. Nowy dramat na scenie

Jakie tematy podejmują nowe, rodzime teksty? Co inspiruje w nich reżyserów? Rozpoczyna się przegląd spektakli nagrodzonych na 18. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W poprzednich edycjach finałem konkursu było wręczenie nagród, w tym roku po raz pierwszy towarzyszą mu pokazy.

Konkurs ma kilkunastoletnią tradycję, został powołany do życia przez Kazimierza Dejmka w czasach, gdy sprawował funkcję ministra kultury. Instytut Teatralny przejął od Teatru Narodowego organizację konkursu przed trzema laty i ciągle szukamy sposobu, żeby zaistniał on silniej w świadomości opinii publicznej - mówi Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego. - Wierzę, że konkurs ma potencjał, który może jeszcze nieraz zaskoczyć i wzbogacić polskie życie teatralne, a jego formuła będzie jeszcze ewoluowała. Nie wykluczam, że za rok będzie miał jeszcze bardziej widowiskowy charakter - dodaje.

Selekcjonerzy 18. edycji obejrzeli 104 premiery polskich sztuk zrealizowane w 68 teatrach. Jury pod przewodnictwem Małgorzaty Dziewulskiej przyznało nagrody twórcom siedmiu spektakli: za reżyserię, aktorstwo, muzykę, scenografię i pracę zespołową. - Przedstawienia, które nagrodziło jury łączy przede wszystkim dobra jakość literacka - ocenia Maciej Nowak.

Najwięcej laurów zdobył spektakl, który można oglądać na scenie Teatru Powszechnego - "Nieskończona historia" w reżyserii Piotra Cieplaka. Przedstawienie na podstawie sztuki Artura Pałygi pokazuje codzienne życie mieszkańców kamienicy. Każdy z nich ma swoje przyzwyczajenia, rytuały, niegroźne dziwactwa - jeden robi zakupy według specjalnie obmyślonego systemu liczbowego, inny emocjonuje się eposem o Gilgameszu. Spektakl otrzymał nagrody: zespołową, za reżyserię, Andrzej Mastalerz i Eliza Borowska - wyróżnienia aktorskie, za scenografię (dla Andrzeja Witkowskiego) i za muzykę (dla Jana Duszyńskiego).

Kompozytor został nagrodzony także za ścieżkę dźwiękową do "Życia seksualnego dzikich" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego w Nowym Teatrze. U Cieplaka wykorzystał szmery, stukanie, odgłosy codzienności i na ich bazie zbudował kompozycję całego przedstawienia. W "Życiu..." jest obecny z boku sceny podczas spektaklu i na żywo gra muzykę.

Zdobywcą równorzędnej głównej nagrody jest "Zbrodnia" młodej reżyserki Eweliny Marciniak - spektakl z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej na podstawie "Zbrodni z premedytacją" Witolda Gombrowicza. Oprócz pracy zespołowej i reżyserii jurorzy nagrodzili tu studentkę krakowskiej PWST Jaśminę Polak za brawurowe zagranie roli córki - Cecylii.

Większość wyróżnionych tytułów będzie można zobaczyć na stołecznych scenach we wrześniu. Na zakończenie przeglądu w październiku zostanie pokazany spektakl "Komornicka. Biografia pozorna" w reżyserii Bartka Frąckowiaka zrealizowany w koprodukcji HOBO Art Foundation, Sceny Prapremier InVitro w Lublinie i Teatru Polskiego w Bydgoszczy. To opowieść o Marii Komornickiej, pisarce, ikonie warszawskiego modernizmu, która zdecydowała się zmienić tożsamość. Spaliła suknie, ścięła włosy i przyjęła imię Piotr Włast.

Nagrody przyznane w konkursie zostaną wręczone 18 września. Spektakle będą pokazywane na scenach teatrów IMKA, Powszechnego, Studio, Nowego i Instytutu Teatralnego. Organizatorem konkursu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Szczegółowe informacje: www.sztukawspolczesna.org

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji