Artykuły

Jubileusz radiowej "Trójki" w teatrze

"Trójka do potęgi" w reż. Wojciecha Malajkata w Teatrze Syrena w Warszawie. Pisze Michał Janusz w serwisie Teatr dla Was.

Komedia kryminalna pt. "Trójka do potęgi", wyreżyserowana przez Wojciecha Malajkata w Teatrze Syrena, powstała na podstawie książki Grzegorza Miecugowa. Scenariusz na potrzeby inscenizacji został zaadaptowany przez Wojciecha Zimińskiego, zaś główną pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia, będącego ukoronowaniem obchodów 50-lecia Programu III Polskiego Radia, jest dyrektor tej stacji - Magdalena Jethon.

Sztuka opowiada o tercecie socjologów (Piotr Szwedes, Olga Borys i Sambor Czarnota), którzy wpadają na genialny pomysł wzbogacenia się. Biznes ma polegać na pośrednictwie w kojarzeniu par, mającym w rezultacie doprowadzić do zawierania przez polskich obywateli małżeństw z obcokrajowcami, marzącymi o uzyskaniu obywatelstwa Unii Europejskiej. Na trop przestępczej szajki wpadają Agenci Interpolu (Andrzej Strzelecki, Beata Ścibakówna), swoje niezależne śledztwo prowadzą ponadto dziennikarze (Mateusz Damięcki, Katarzyna Kolenda-Zaleska). Wraz z coraz większymi przychodami z działalności oraz idącym za tym zainteresowaniem osób postronnych istnieje konieczność zmiany miejsca działania. Akcja przenosi się więc do Lublina i Katowic. Firma, prowadzona pod przykrywką instytutu przeprowadzania badań społecznych, jest odwiedzana przez wiele osób, reprezentujących różne zawody i posiadających rozmaite problemy. Kreacje tych postaci-gości biura są wyśmienite. Mamy możliwość zobaczenia wielu barwnych osobowości, wśród których są zarówno aktorzy (m.in. Katarzyna Figura, Dorota Stalińska, Grażyna Wolszczak, Hanna Śleszyńska, Wojciech Malajkat), jak i postacie związane z radiową Trójką (m.in. Piotr Stelmach, Tomasz Żąda, Magdalena Jethon). Przez scenę przewijają się ponadto znani dziennikarze i prezenterzy telewizyjni (m.in. Maria Czubaszek, Grzegorz Miecugow, Marek Przybylik, Wojciech Zimiński), a także muzycy (np. Zbigniew Hołdys).

Miecugow w roli policjanta z właściwym sobie poczuciem humoru, inteligentnie i bardzo sprytnie punktuje wady i ułomności Polaków. Sam charakter spektaklu swoją naturą przypomina osobliwe komentarze z popularnego programu telewizyjnego, którego jest współprowadzącym. Jedną z wielu zabawnych sytuacji jest scena wizyty u lekarza (Janusz Zaorski). Nie do przecenienia jest również rola narratora (Zbigniew Zamachowski), który komentuje przebieg akcji. Miłym akcentem i ukłonem w stronę widzów jest to, że przed spektaklem oraz podczas przerwy bez przeszkód można porozmawiać z autorem książki.

Przedstawienie, chociaż przygotowane zostało z myślą o uczczeniu jubileuszu Trójki, jest bardzo ciekawym wydarzeniem artystycznym. Rzadko - zwłaszcza w polskim teatrze - zdarza się zgromadzić w jednym miejscu tak wiele barwnych postaci, zajmujących się na co dzień różnymi sferami działalności medialnej i artystycznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji