Artykuły

Setny spektakl "Przypadku Klary" w Teatrze Polskim

Przedstawienie w reżyserii Pawła Miśkiewicza nie schodzi z afisza od pięciu lat. Pół dekady od premiery "Przypadku Klary" minie dokładnie w poniedziałek. Ale już dziś zespół Pol­skiego ma okazję do świętowania. Mul­timedialny spektakl z udziałem Kingi Preis i zespołu hiphopowego Grammatik zostanie po raz setny pokazany na scenie przy ul. Zapolskiej. Niewie­le sztuk szczyci się takim stażem.

Kinga Preis; odtwórczyni tytuło­wej roli: - Są spektakle, z którymi się nie utożsamiam. Nie chodzi o graną postać, ale o przekonanie, że bierze się udział w czymś ważnym, w przedstawieniu, którego treść nas dotyka. I taki jest właśnie "Przypadek Klary". Chęt­nie w nim gram, bo cały czas ewoluuje, zmienia się także tytułowa bohaterka. Klara zastanawia się: "Kim jestem? Co robić?", i to są pytania zawsze istotne, których wymowa zmienia się wraz z tym, co dzieje się w świecie.

Za rolę Klary Preis dostała główną nagrodę aktorską na 42. Kaliskich Spot­kaniach Teatralnych: - Uważam, że pra­ca nad spektaklem nie kończy się po dwóch miesiącach prób, ale dopiero po kilkunastu przedstawieniach. Premiera jest często najsłabszym z nich. Kiedy długo gra się jakąś sztukę, już nie trze­ba się skupiać nad tekstem i można się wreszcie skoncentrować na roli.

Kreacje aktorskie są mocną stroną przedstawienia. W Kaliszu nagrodę otrzymała także Ewa Skibińska, grają­ca siostrę głównej bohaterki.

"Przypadek Klary" to historia mło­dej kobiety, która postanawia wyrywać się ze schematów, w jakie wtłoczyło ją życie. Poprzestaje jednak na rzuceniu ogłupiającej pracy. Na dalszą aktywność nie starcza jej determinacji. Nie umie ułożyć relacji z siostrą ani związków z mężczyznami. W jej świecie każdy ko­goś gra, a ona nie chce żyć w świecie ma­sek i kompromisów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji