Artykuły

Kraj. Teatralna jesień gigantów

W nowym sezonie oczy teatromaniaków będą skierowane na Krystynę Jandę, która świętuje pod koniec roku jubileusz. Na razie jeszcze nie w Starym, ale na scenie we Wrocławiu i Wałbrzychu rządził będzie Jan Klata. W Warszawie głośno będzie o tajemnicach Tadeusza Słobodzianka. Michał Zadara z kolei nie kryje, że w Łodzi zrobi hotel.

Tabloidy, romanse i siekiera

"Titus Andronicus", nowy spektakl Jana Klaty oparty na dramacie Szekspira oraz fragmentach utworu Heinera Muellera - otworzy 15 września sezon we wrocławskim Teatrze Polskim. Na scenie na Świebodzkim będzie można zobaczyć "Kliniken/RWF". Łukasz Twarkowski wypowie się na temat kondycji współczesnego społeczeństwa w poetyce odwołującej się do twórczości Rainera Wernera Fassbindera.

Wciąż remontowany wrocławski Teatr Muzyczny Capitol jeszcze przez rok u siebie nie wystawi nowej sztuki. We wrześniu 2013 r. otworzy się musicalem opartym na "Mistrzu i Małgorzacie". Wcześniej widzowie zobaczą autorskie przedstawienie Agaty Dudy-Gracz "Ja, Piotr Riviere,skorom już zaszlachtował siekierą swoją matkę, swojego ojca, swoich braci, swoje siostry i wszystkich sąsiadów swoich" inspirowane książką Michela Foucaulta (premiera 9 1istopada w studio TVP Wrocław).

Do Teatru Wielkiego w Poznaniu zawita we wrześniu balet "Rodin", w którym rosyjski choreograf Borys Ejfman odpowiada burzliwą historię romansu rzeźbiarza Augusteła Rodina oraz jego młodszej o ponad dwadzieścia lat uczennicy i muzy Camille Claudel. Natomiast w Teatrze Nowym "Dom lalki" Michała Siegoczyńskiego, luźno powiązany ze sztuką Ibsena. Norą jest tu piękna i bogata gwiazda tabloidowych nagłówków, grana przez Annę Mierzwę. "Wejdziemy z naszą teatralną kamerą w dziką dżungle show-biznesu" - zapowiadają twórcy.

Michael J. i Danuta W. przedstawiają

"Tak powiedział Michael J." to z kolei długo oczekiwana premiera gdańskiego Teatru Wybrzeże - spektakl inspirowany życiem i twórczością Michaela Jacksona ma zbliżać się formą do baśni czy przypowieści (prapremiera 12 października na Scenie Kameralnej w Sopocie). W roli tytułowej występuje Piotr Biedroń. Reżyser Jarosław Tumidajski w sztuce "Wyspa niczyja. Mapping" odnajdzie podobieństwo pomiędzy sytuacją dzieci rozbitków z "Władcy much" a sytuacją współczesnego społeczeństwa.

Natomiast Teatr Muzyczny w Gdyni proponuje młodym widzom bajkę muzyczną "Pchła Szachrajka", starszym - wystawiane z powodzeniem na Broadwayu "Przebudzenie wiosny" o grupie młodych ludzi buntujących się przeciwko surowym regułom wychowania i braku uświadomienia seksualnego.

Trójmiejską publiczność czeka jeszcze jedno ważne wydarzenie - 11 października na deskach Teatru Wybrzeże odbędzie się prapremiera monodramu Krystyny Jandy "Danuta W." na podstawie autobiografii Danuty Wałęsy. Dzień później przedstawienie obejrzą widzowie w warszawskim Teatrze Polonia. Janda wystąpi tam również w grudniu w "Zmierzchu długiego dnia". Sztuka będzie jubileuszowym spektaklem aktorki świętującej 60. urodziny.

W świecie filmowych skojarzeń

Stołeczne teatry przygotowały dla widzów szereg atrakcji nawiązujących do tytułów znanych z wielkiego ekranu. Roma otworzy sezon słynną "Deszczową piosenką". Agnieszka Glińska wystawi "Spalonych słońcem" w Studio, a w Narodowym - "Pożegnania" na podstawie prozy Stanisława Dyga-ta z Marcinem Hycnarem i Patrycją Soliman. IMKA zaprezentuje kameralną rock operę "Hańba Tupelo" według utworów Nicka Cave'a, zaś Teatr 6. Piętro - "Boga mordu". Ta sugestywna historia sprzeczki dwóch par rodziców powinna się kojarzyć polskiej publiczności z filmem "Rzeź" Polańskiego.

W TR Warszawa w tym sezonie pracuje Węgier Kornel Mundruczó: jego klasyczna opera buffo "Nietoperz" powstała na motywach "Zemsty nietoperza" Johanna Straussa. Krystian Lupa powróci do "Miasta snu" - projektu, który realizował w połowie lat 80. w Krakowie. Teatr Współczesny ma w repertuarze aż cztery nowe przedstawienia (m.in. "Skutki uboczne" Petra Zelenki), natomiast Teatr na Woli zapowiada na listopad "Kamasutrę". Dyrektor tej sceny, jak i stołecznego Dramatycznego Tadeusz Słobodzianek na razie nie zdradza szczegółów działania swoich trzech scen. Na pewno w Teatrze im. Gustawa Holoubka będzie można zobaczyć jego tekst "Młody Stalin" w reżyserii Ondreja Spiśaka.

Kto przełamie fale?

Narodowy Stary Teatr w Krakowie wybrał na nowy sezon "Chłopców" Stanisława Grochowiaka o leciwych emerytach uciekających przed starością, adaptację "Pawia królowej" Doroty Masłowskiej oraz "Śmierć i zmartwychwstanie świata moich rodziców we mnie" - polską prapremierę sztuki młodego niemieckiego dramatopisarza Nisa-Momme'a Stockmanna.

W Teatrze Ludowym "Kubuś i jego Pan", w Teatrze im. Słowackiego "Pacjent EGBDF" z udziałem orkiestry kameralnej - którego akcja rozgrywa się w rosyjskim szpitalu psychiatrycznym, gdzie obok autentycznie chorych przetrzymuje się dysydentów, ukaranych w ten sposób za opór stawiany władzy. Scenę Stu zawojuje Jerzy Trela w komediowej kreacji jednego z najwybitniejszych aktorów szekspirowskich - czyli "Wielki John Barrymore".

49. sezon artystyczny Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu upłynie w świątecznej atmosferze. Twórcy sięgną po teksty literackie "odwołujące się do wartości, które niniejsze święta uświęcają" i wejdą w krytyczny dialog z nimi. Jan Klata wyreżyseruje "Betlejem polskie" z okazji Bożego Narodzenia, Marcin Liber wybrał na Wielkanoc "Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim".

W kaliskim Teatrze Bogusławskiego Maciej Podstawny zmierzy się z adaptacją scenariusza filmowego "Przełamując fale" Larsa von Triera, w Teatrze Śląskim Grzegorz Kempinsky zajrzy za kulisy teatru "Komedią teatralną". Natomiast Michał Zadara, z powieścią Józefa Rotha pod pachą, zabierze widzów w trzygodzinną podróż po zakamarkach i historiach zaklętych w murach "Hotelu Savoy". Przestrzeń tego stuletniego łódzkiego hotelu przeobrazi się w trzecią scenę Teatru Nowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji