Artykuły

Toruń. Zelnik i Łabonarska na festynie u ojca Rydzyka

Popularny aktor Jerzy Zelnik będzie gwiazdą sobotniego festynu o. Rydzyka "Dziękczynienie w Rodzinie". Impreza odbędzie się na terenie redemptorystów przy Porcie Drzewnym. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent miasta Michał Zaleski.

Festyn rozpocznie się w południe. Podczas imprezy szef Radia Maryja wraz z gośćmi wmuruje akt erekcyjny pod budowę kościoła - wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II.

Na scenie wystąpią m.in. Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice i Młode Podhale. Po Koronce do Bożego Miłosierdzia zaprezentuje się Górnicza Orkiestra Dęta "Sośnica". Po koncercie studenci z uczelnianego teatru szkoły o. Rydzyka "Dobry wieczór" pokażą satyrę polityczną Juliana Ursyna Niemcewicza "Powrót posła". Na zakończenie uczestnicy spotkania wysłuchają "Kazań Sejmowych" ks. Piotra Skargi w interpretacji aktorów: Haliny Łabonarskiej i Jerzego Zelnika [na zdjęciu].

- Dzieci, dorośli i młodzież znajdą dla siebie coś dobrego i smacznego. Atrakcje nie tylko kulinarne, ale i kulturalne. Będą wyroby rękodzielnicze z Lubelszczyzny, Podhala i Śląska. Stoiska ze zdrową, ekologiczną żywnością, degustacja wód mineralnych z różnych stron Polski - czytamy na stronie internetowej Radia Maryja.

Rozgłośnia informuje także, że swoje stragany będą miały również m.in. SKOK Stefczyka i telefonia "W naszej Rodzinie".

W południe natomiast rozpoczną się konsultacje ze specjalistami z zakresu onkologii, chorób serca i cukrzycy. Na miejscu będzie można także wykonać badania.

Uczestników zabawy za darmo na miejsce wozić będą autobusy odjeżdżające z pl. Teatralnego i Rubinkowa. Toruńska rozgłośnia informuje, że patronat honorowy nad imprezą objął prezydent miasta Michał Zaleski.

Wznoszony przy Porcie Drzewnym od czerwca br. kościół pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II w stanie surowym ma być gotowy za dwa lata. Rozmiarami będzie zbliżony do bazyliki w Bydgoszczy. Pomieści 3 tys. osób, razem z krzyżem będzie miał 50 metrów wysokości, dwa poziomy i wielką ażurową kopułę. Na górnej kondygnacji znajdzie się ołtarz, niżej powstanie Kaplica Pamięci, w której na czarnej granitowej ścianie zostaną wypisane nazwiska tych, którzy zginęli, ratując ofiary Holocaustu, i sentencja "Nie ma większej miłości jak oddać życie za przyjaciół swoich". W kaplicy znajdą się również tablice miejsc męczeństwa narodu polskiego. W środku zapłonie ogień. Kościół będzie wyposażony w windy dla niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku. Przed świątynią powstaną: wielki plac z fontannami, parkingi dla autobusów oraz samochodów osobowych. Obiekt powstaje ze składek wiernych. Już trzy lata temu Radio Maryja zachęcało słuchaczy z kraju i za granicą do kupowania cegiełek pod budowę. Nazwiska tych, którzy wpłacą ponad 1 tys. zł, zostaną umieszczone "w odpowiednim miejscu" w kościele. Wkrótce obok świątyni ruszyć ma budowa kolejnych elementów kompleksu Polonia in Tertio Millennio: aquaparku, hotelu i spa. Miasto chce doprowadzić do niego linię tramwajową.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji