Artykuły

Trójmiasto. Najciekawsze premiery sezonu

W teatrach repertuarowych trwa zasłużona przerwa wakacyjna. Artyści zbierają siły przed nowym sezonem. A ten zaczyna się już wkrótce. Poniżej prezentujemy zapowiedzi premierowych spektakli, które w ciągu najbliższych miesięcy będziemy mogli zobaczyć w trójmiejskich teatrach. Będzie różnorodnie i ciekawie!

6. "Pchła szachrajka" Jana Brzechwy

Początek roku szkolnego to zawsze wyśmienita okazja, by przygotować nowe przedstawienia dla widzów najmłodszych. W Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej zobaczymy we wrześniu aż dwie premiery, w tym jedną dla dzieci. Aktor Bernard Szyc, gwiazda gdyńskiej sceny (gra m. in. Tewiego w "Skrzypku na dachu") tym razem zajmie się reżyserią "Pchły szachrajki". Będzie to muzyczny spektakl familijny na podstawie przezabawnej wierszowanej historyjki mistrza Jana Brzechwy o sprytnej pchełce, która wiecznie wszystkim robiła psikusy. Oszukiwała w kasynie, wyjadała krem z rurek w cukierni, uczyła pewną panią zamiast języka angielskiego - języka pcheł. Szachrajka stale miała głowę pełną pomysłów. Niestety... nie najlepszych. Jakie były tego konsekwencje?

Premiera na Nowej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni w sobotę 15 września.

***

5. "Tajemnica kina" Martina Widmarka

Druga część teatralnego serialu detektywistycznego dla najmłodszych, przygotowywanego w Teatrze Miniatura na podstawie książek z bestsellerowej serii Szweda Martina Widmarka. Cykl zapoczątkowało udane przedstawienie "Tajemnica diamentów". W "Tajemnicy kina" Maja i Lasse, którzy wspólnie założyli agencję detektywistyczną, próbują odkryć, kto kradnie psy mieszkańców miasteczka i żąda za nie ogromnych okupów. Podobnie jak w pierwszym odcinku serialu i tym razem w śledztwo włączeni zostaną widzowie.

Premiera 8 listopada w Teatrze Miniatura

***

4. "Przebudzenie wiosny" Stevena Satera

Prócz Bernarda Szyca w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej premierowy spektakl wyreżyseruje inny aktor. Jednak na co dzień gra on nie w Gdyni, ale... w Gdańsku. Doświadczony Krzysztof Gordon z Teatru Wybrzeże - bo o nim mowa - przygotuje musical "Przebudzenie wiosny", napisany przez Stevena Satera na podstawie kontrowersyjne sztuki Franka Wedekinda o tym samym tytule. To opowieść o grupie młodych ludzi, którzy zaczynają buntować się przeciwko surowym regułom wychowania i braku uświadomienia seksualnego. Musical dotyka najważniejszych sfer życia młodych ludzi, takich jak miłość, marzenia, odkrywanie własnej seksualności, braku zrozumienia i samotności. Uniwersalne problemy opowiedziane za pomocą kipiącej energią współczesnej muzyki. Spektakl przez wiele lat z powodzeniem był wystawiany na Broadway'u i doczekał się wielu nagród m. in. 8 statuetek Tony i nagrody Grammy za najlepszą muzykę.

Premiera na Nowej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni w sobotę 22 września.

***

3. "Miki mister DJ" Mateusza Pakuły

Mateusz Pakuła (rocznik 1983) to jeden z najciekawszych dramatopisarzy młodego pokolenia. Jego sztuki ("Biały dmuchawiec" i "Miki mister DJ") dwukrotnie znalazły się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Tę ostatnią realizuje Agnieszka Olsten, znana trójmiejskiej publiczności - w Teatrze Wybrzeże przygotowała m in. świetny "Tlen". W sztuce Pakuły, którą reżyseruje w Teatrze Miejskim im. Gombrowicza w Gdyni, w tytułowej roli obsadza muzyka z zespołu D4D, znanego jako m.bunio.s. W "Miki mister DJ" autor, budując portret pokolenia zagubionego w ponowoczesnej rzeczywistości, zwraca uwagę na jego wyalienowanie, nieumiejętność skomunikowania się ani z własnymi rodzicami, ani, co gorsze, ze sobą nawzajem.

Premiera 13 października w Teatrze Miejskim w Gdyni

***

2. "Tak powiedział Michael J." Jolanty Janiczak

"Tak powiedział Michael J." jest spektaklem inspirowanym życiem i twórczością Michaela Jacksona. Twórcy - dramatopisarka Jolanta Janiczak i reżyser Wiktor Rubin - chcąc uniknąć powielania medialnych klisz czy półprawd podchodzą do postaci Jacksona w zupełnie odrębny sposób, proponując rodzaj baśni czy przypowieści o Michaelu Jacksonie, która nie pretenduje do miana prawdziwej, bądź fałszywej. - Każda wypowiedź o czyimś życiu jest trochę zmyślaniem, pisanie o Jacksonie jest zmyślaniem zwłaszcza. Jego medialne funkcjonowanie, do którego mamy dostęp też było wykreowane, a po jego śmierci kreowane jest dalej. Pewne wątki-domysły (bo trudno powiedzieć fakty) z jego biografii posłużyły do dotknięcia między innymi problemu relacji miłosnej dorosłego i dziecka, potrzeby silnego ojca, tęsknoty za wielkim projektem, który nada życiu cel i kierunek - mówi Janiczak.

Premiera na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie 12 października

***

1. "Danuta W." Danuty Wałęsy

O tym spektaklu mówi się od wielu tygodni, a tak naprawdę... ciągle niewiele o nim wiadomo. W warszawskim Teatrze Polonia, pierwszej prywatnej scenie w Polsce, właśnie rozpoczęły się próby do monodramu "Danuta W.". Adaptację obszernej, wydanej w zeszłym roku autobiografii Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice" przygotował Piotr Adamowicz, spektakl reżyseruje Janusz Zaorski, autor m. in. filmów "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Piłkarski poker" czy "Matka Królów". Główną rolę zagra sama Krystyna Janda.

Premiera w Teatrze Wybrzeże 11 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji