Artykuły

Kalisz. Fredro i von Trier na początek sezonu teatralnego

Premiery "Trzy po trzy" według Aleksandra Fredry i adaptacja scenariusza filmowego Larsa von Triera "Przełamując fale" rozpocznie się nowy sezon artystycznym w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

"Trzy po trzy" w reżyserii Rudolfa Zioło będzie pod koniec września pierwszą premierą w nowym sezonie. Zioło regularnie współpracuje w ostatnich latach z kaliską sceną; zrealizował tu kameralny dramat Petera Asmussena "Plaża", "The New Electric Ballroom" Endy Walsha a ostatnio polską

prapremierę sztuki Petera Turriniego "Mój Nestroy" z Tomaszem Kotem w roli głównej i dobrze przyjętą przez publiczność Orkiestrę "Titanic" Christo Bojczewa.

Kolejne przedstawienie Zioły opracowano na podstawie pamiętników Fredry spisywanych w latach 1844-1846, sięgających do okresu jego służby w armii Księstwa Warszawskiego i udziału w wojnach napoleońskich. - Sceniczna interpretacja tych wspomnień to zarazem dyskusja z polską przeszłością - powiedziała PAP Agata Wypych-Skonieczny z teatralnego działu wydawnictw i mediów.

Na Scenie Kameralnej zaplanowana jest na koniec października premiera teatralnej adaptacji scenariusza filmowego Larsa von Triera "Przełamując fale". Adaptacji scenariusza i realizacji

spektaklu podjął się Maciej Podstawny, który wystawił już w Kaliszu "Gwałtu, co się dzieje!" Aleksandra Fredry.

Problematyka podejmowana w sztuce von Triera dotyczy hermetyczności społeczności lokalnych, indywidualnego pojmowania wiary jako siły kreującej rzeczywistość, wykluczenia ze społeczności przez przedstawicieli konserwatywnej władzy lokalnej, a także zagadnień tolerancji wobec obcych praktyk religijnych i obyczajowych.

Oprócz dwóch premier, teatromani zobaczą wystawione już w poprzednim sezonie spektakle, m.in. "Abonament na szczęście", "Czarodziejskie sztuczki", "Napis", "Mayday", "Szalone nożyczki" i Orkiestrę "Titanic".

Zdjęcie z próby przedstawienia "Trzy po trzy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji