Artykuły

Hity nowego sezonu

Na wiele spektakli można już rezerwować bilety, inne tytuły warto zapisać w kalendarzu. Nowy sezon teatralny zapowiada się imponująco - pisze Dorota Wyżyńska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.

Krzysztof Warlikowski zaprosi na "Kabaret" inspirowany m.in. filmem Boba Fosse'a. W Teatrze Studio dwie swoje sztuki wystawi Iwan Wyrypajew. Krystian Lupa wraca do "Miasta snu", na afiszu Dramatycznego pojawi się "Młody Stalin" Tadeusza Słobodzianka. Nowy sezon w warszawskich teatrach zapowiada się imponująco. Będą premiery polskich sztuk (np. aż dwie "Zemsty" Fredry - w Polskim i Och-teatrze), adaptacje literatury światowej (m.in. "Anna Karenina" w Teatrze Studio), nowe inscenizacje szekspirowskie ("Burza" w Polskim oraz "Romeo i Julia" w Powszechnym). I propozycje muzyczne: od kameralnej rock opery według piosenek Nicka Cave'a w Imce po musical "Deszczowa piosenka" w Romie.

Najwięcej emocje budzi nowa dyrekcja Tadeusza Słobodzianka, który od 1 października będzie prowadził trzy warszawskie teatry - Dramatyczny, Na Woli i Laboratorium Dramatu. Swoich planów jeszcze oficjalnie nie ujawnił. Tłumaczy, że najpierw musi je przedstawić aktorom, a z nimi spotka się dopiero za kilka tygodni. Prowadzi rozmowy z reżyserami, m.in. z Adamem Nalepą, który ma wystawić w Dramatycznym na przełomie grudnia i stycznia "Kadisz" Gieorgija Gorina, oraz z Michałem Zadarą, który wiosną przyszłego roku w Teatrze Na Woli zmierzy się z "Płomieniami" Stanisława Brzozowskiego.

Oficjalnie wiadomo, że pierwszą premierą pod nową dyrekcją w Teatrze Dramatycznym będzie - 12 października - inscenizacja "Operetki" Gombrowicza w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. W obsadzie m.in: Anna Czartoryska, Paweł Tucholski, Modest Ruciński, Paweł Paprocki i Marcin Przybylski.

W planach Dramatycznego też prapremiera nowej sztuki Tadeusza Słobodzianka "Młody Stalin", którą wyreżyseruje stały współpracownik dyrektora Ondrej Spišák.

We wrześniu Dramatyczny pracuje jeszcze pod dyrekcją Pawła Miśkiewicza. Starej ekipie udało się przed odejściem przygotować nieco okrojoną, ale zapowiadają się ciekawie trzecią edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Warszawa Centralna, w tym roku z podtytułem: Mistyfikacje. W programie spektakle trzech wybitnych osobowości teatralnych: dobrze już znanego publiczności polskiej szwajcarskiego reżysera Christophera Marthalera "+ - 0" (plus minus zero), zmarłego dwa lata temu Christophera Schlingensiefa ("Via Intolleranza II") i wreszcie Krystiana Lupy - podczas imprezy widzowie będą mieli okazję zobaczyć przedpremierowy pokaz pierwszego aktu jego "Miasta snu". Bilety na festiwal są już w sprzedaży.

Teatr Studio, którego dyrekcję artystyczną od 1 września obejmuje Agnieszka Glińska, ma już nie tylko plany ewentualnych premier, ale cały repertuar aż do lutego przyszłego roku. Bilety można kupować na stronie www.teatrstudio.pl i w kasie teatru. Pojawiły się właśnie nowe plakaty, na które do Studio zapraszają aktorzy. Agnieszce Glińskiej udało się stworzyć - jak sama mówi "zespół marzeń" - zespół, który budowała przez lata w różnych teatrach. Znaleźli się w nim m.in. Dorota Landowska, Joanna Szczepkowska, Dominika Ostałowska, Monika Krzywkowska, Krzysztof Stroiński, Krzysztof Stelmaszyk, Łukasz Simlat i Marcin Bosak, a także jej niedawni studenci, m.in. Natalia Rybicka, która zagra tytułową rolę już w pierwszej premierze - planowanej na 5 października "Annie Kareninie" w reżyserii Pawła Szkotaka.

Na pracę w Teatrze Studio udało się namówić Iwana Wyrypajewa, rosyjskiego dramatopisarza i reżysera, który wystawi tu dwie swoje nowe sztuki: w październiku "Ufo" ze studentami krakowskiej szkoły teatralnej, a w lutym - "Spiralę" (w obsadzie m.in. Agata Buzek, Karolina Gruszka, Monika Pikuła, Marcin Bosak, Łukasz Lewandowski).

Agnieszka Glińska wyreżyseruje "Spalonych słońcem" wg scenariusza filmowego autorstwa Nikity Michałkowa (premiera 31 grudnia). Wcześniej w Malarni będzie można zobaczyć "Wichrowe wzgórza" w nowej adaptacji Julii Holewińskiej i w reżyserii Kuby Kowalskiego.

Agnieszka Glińska ma dużo pracy w Teatrze Studio, ale kończy jeszcze swoje poprzednie zobowiązania. W Teatrze Narodowym na Scenie przy Wierzbowej 8 września pokaże "Pożegnania" Dygata z Marcinem Hycnarem i Patrycją Soliman w rolach głównych.

W Teatrze Narodowym w tym sezonie pracować też będą m.in. Natalia Korczakowska ("Natan Mędrzec" Lessinga, premiera 10 listopada) i Grzegorz Wiśniewski ("Królowa Margot" Aleksandra Dumasa, premiera 8 grudnia). Dyrektor teatru Jan Englert powraca do Aleksandra Fredry i przygotuje "Fredraszki", a Jerzy Jarocki uraczy widzów swoim autorskim przedstawieniem "Węzłowisko".

Nowy Teatr pierwszą premierę w sezonie przygotowuje w koprodukcji z prywatną Imką. To właśnie w Imce zobaczymy sztukę Hanocha Levina "Ichś Fischer" w reżyserii Marka Kality z Aleksandrą Popławską i Jackiem Poniedziałkiem w rolach głównych. Natomiast Krzysztof Warlikowski przymierza się do spektaklu pt. "Kabaret" inspirowanego m.in. głośnym filmem Boba Fosse'a. Premiera ma odbyć się w maju w przestrzeni dawnego garażu na terenie przy ul. Madalińskiego. To koprodukcja m.in. z festiwalem w Awinionie i tam też ten spektakl będzie pokazywany.

W TR Warszawa już 20 września premiera "Nietoperza" na motywach "Zemsty nietoperza" Johanna Straussa. Na scenie przy Marszałkowskiej pracuje Kornél Mundruczó, węgierski reżyser, twórca nominowanego do Złotej Palmy filmu "Łagodny potwór - projekt Frankenstein". Wystąpią m.in. Małgorzata Buczkowska, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Podsiadlik, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak i Adam Woronowicz.

Krystian Lupa wraca do projektu, który realizował w połowie lat 80. w Starym Teatrze w Krakowie. "Miasta snu" Krystiana Lupy według powieści Alfreda Kubina "Po tamtej stronie" to spektakl TR Warszawa przygotowany w koprodukcji z Theatre de la Ville w Paryżu i we współpracy z Teatrem Dramatycznym. W październiku odbędzie się premiera paryska, warszawska zaplanowana jest na 10 listopada w Hali Transcolor w podwarszawskich Szeligach.

W kasie Teatru Polonia urywają się telefony w sprawie "Danuty W." - monodramu w wykonaniu Krystyny Jandy, inspirowanego książką "Danuta Wałęsa. Marzenia i tajemnice" (reżyseria Janusz Zaorski). Premiera - na życzenie bohaterki spektaklu - odbędzie się 11 października w Gdańsku, na deskach Teatru Wybrzeże, pierwszy warszawski pokaz - 12 października w Teatrze Polonia.

W tym roku w Polonii będzie jeszcze jedna uroczysta premiera, w grudniu z okazji 60. urodzin Krystyny Jandy wielką aktorkę zobaczymy w "Zmierzchu długiego dnia" Eugene O'Neilla. Zagra razem z Piotrem Machalicą.

Z kolei na scenie w Och-teatrze królować będą komedie: od "Wąsów" Macieja Kowalewskiego w reżyserii autora z udziałem aktorów Teatru Montownia (premiera 20 września) po "Zemstę" Fredry w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza z Cezarym Żakiem, Wiktorem Zborowskim i Arturem Barcisiem (premiera w lutym).

"Zemstę" zobaczymy też w Teatrze Polskim. Premiera planowana jest na marzec, jej reżyserem będzie Krzysztof Jasiński, a zagrają Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski i Wojciech Pszoniak.

Dla Teatru Polskiego to sezon jubileuszowy. W styczniu minie dokładnie sto lat od premiery "Irydiona" Krasińskiego inaugurującej działalność teatru Arnolda Szyfmana.

Andrzej Seweryn powraca do tego tytułu i 29 stycznia zaprasza na spektakl w swojej reżyserii. Wcześniej - 24 listopada - na afisz trafi szekspirowska "Burza" w reżyserii Dana Jemmetta. Andrzej Seweryn zagra Prospera.

W Teatrze Powszechnym Szekspirem zajmie się Grażyna Kania. Na Dużej Scenie w maju odbędzie się premiera "Romea i Julii". Na Małej Scenie w Powszechnym Aleksandra Popławska ma przygotować adaptację książki Izy Kuny "Klara", zaś Krzysztof Garbaczewski zmierzy się z "Tajnym dziennikiem" Mirona Białoszewskiego. W planach też spektakl dla dzieci, który ma przygotować Piotr Cieplak na podstawie tekstu Maliny Prześlugi "Najmniejszy bal świata".

W Ateneum we wrześniu rozpoczną się próby do dwóch premier: sztukę "Siła przyzwyczajenia" Bernharda wyreżyseruje Magdalena Miklasz (główną rolę zagra Krzysztof Gosztyła). Natomiast Piotr Fronczewski zmierzy się z rolą, którą wiele lat temu w Teatrze Dramatycznym kreował Tadeusz Łomnicki. Zagra w "Ja, Feuerbach" Tankreda Dorsta.

Nie zabraknie też propozycji muzycznych. W Teatrze Syrena "Hallo Szpicbródka" w inscenizacji Wojciecha Kościelniaka. W Imce - "Hańba Tupelo", kameralna rock opera według piosenek Nicka Cave'a. Autor scenariusza i reżyser Arkadiusz Jakubik chce zaprosić do tego projektu Tymona Tymańskiego i Katarzynę Nosowską. A w Teatrze Muzycznym Roma już 29 września nowa wielka produkcja musicalowa - "Deszczowa piosenka" w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji