Artykuły

Bydgoszcz. Wkrótce Festiwal Adaptacje

Literatura spotka się z filmem, muzyką, radiem i teatrem. Wszystko za sprawą nowego festiwalu Adaptacje, który rozpocznie się w Bydgoszczy na początku września.

Idea jest prosta: pobudzić czytelników do aktywnej lektury. Wydaje się trudne? Nie dla bydgoskich bibliotekarzy. Zaprosili znanych gości, którzy pokażą własne interpretacje dzieł literackich sław. Wśród nich m.in. reżyser Jan Jakub Kolski czy autor "Tataraku" Daniel Odija.

- Chcemy uświadomić wszystkim, jak wielka moc tkwi w procesie interpretacji przez każdego czytelnika. Dzięki temu odkrywane zostają nowe sensy i znaczenie utworów się poszerza. Stad pomysł na nazwę naszego projektu - tłumaczy Marcin Karnowski z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Dlatego przez osiem festiwalowych dni właśnie literackie adaptacje będą najważniejsze.

Organizatorom udało się namówić do udziału w festiwalu znanych gości, którzy o sztuce adaptacji dzieła literackiego z pewnością będą mieli wiele do powiedzenia. Jan Jakub Kolski będzie mówić o wyreżyserowanej przez siebie "Pornografii" według prozy Gombrowicza. Pisarz Daniel Odija (autor między innymi "Tataraku") wraz z muzykiem Marcinem Dymitrem przeniesie słuchaczy do świata fantasy z "Bajek robotów" Lema w stworzonym przez siebie słuchowisku radiowym. Bydgoski teatr Niebo-piekło wziął na warsztat utwór "Błogosławiona, święta" Herlinga-Grudzińskiego, żeby - z wykorzystaniem dodatkowo utworów m.in. Kafki, Krossa i św. Pawła - wystawić traktat na temat ludzkiego cierpienia i umiejętności podnoszenia się z upadków zatytułowany "Un esempio". Z kolei zespół Sublokator zagra koncert do tekstów Rolanda Topora. Ostatnim elementem programu będzie realizacja "Księstwa" Zbigniewa Masternaka, w reżyserii Andrzeja Barańskiego, z rolą Jana Wojtyńskiego. Znani ludzie polskiej kultury nie tylko pokażą własne interpretacje, ale też spotkają się z uczestnikami festiwalu. - Na pewno będzie można zadać pytania Janowi Jakubowi Kolskiemu, członkom teatru Niebopiekło i Zbigniewowi Masternakowi - mówi Karnowski,

Jednak formuła Adaptacji nie zostanie wyczerpana tylko przez prezentacje poszczególnych interpretacji. Równie ważne będą edukacyjne warsztaty filmowe i teatralne prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin kultury: Alicję Dobrowolną, Ewę Stołowską, Katarzynę Chmarę-Collins i Jana Wojtyńskiego. - Daniel Odija i Marcin Dymiter opowiedzą i pokażą, w jaki sposób powstaje słuchowisko radiowe - uzupełnia Karnowski.

Festiwal Adaptacje potrwa od 5 do 12 września

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji