Artykuły

Katowice. "Korzeniec" z Sosnowca na LOT-cie

Mieszkańcy Zagłębia doczekali się godnego kronikarza swoich magicznych historii. 18 sierpnia gościnnie na Letnim Ogrodzie Teatralnym - "Korzeniec" Zbigniewa Białasa z Teatru Zagłębia.

O tej historii było głośno, zanim została opublikowana. Kiedy "Korzeniec" ukazał się wreszcie drukiem, zebrał nominacje i nagrody literackie - ostatnią z nich jest Śląski Wawrzyn. Pod koniec maja powieść została zaadaptowana na potrzeby sceny, którą od powieściowego miejsca wydarzeń dzielą 4 km - to odległość między Teatrem Zagłębia a ulicą Żytnią 16.

Tam przypadkowo prof. Zbigniew Białas, pochodzący z Sosnowca anglista, zobaczył kafelek umieszczony w posadzce domu z napisem "A. Korzeniec-Sosnowice". Do autentycznej postaci glazurnika przyrosła szybko fikcyjna historia kryminalna osadzona jednak w wiernych realiach Sosnowca z przełomu 1913 i 1914 roku. Książka Białasa zdobyła ogromną popularność, a na jej podstawie Remigiusz Brzyk przygotował premierę w Teatrze Zagłębia.

Pracując nad "Korzeńcem" Białas wczytywał się wnikliwie w prace regionalistów i publikacje muzealne, przyglądał się starym zdjęciom, chodził po mieście i odkrywał na nowo jego historię. Stąd w powieści pojawiają się w całej okazałości dworzec, redakcja "Iskry" przy ulicy Krzywej, pałac fabrykanta Dietla, Trójkąt Trzech Cesarzy, restauracja Victoria czy wreszcie domy z kafelkami sygnowanymi "A. Korzeniec". Świat ten próbuje wskrzesić Brzyk na scenie w Zagłębiu. Sosnowiczanie zgromadzeni na widowni powinni rozszyfrowywać z przyjemnością obraz miasta, w którym dziś żyją. Dodatkowo zaś szukać winnego w tajemniczej sprawie - znaleziono pewnego dnia trupa, najpierw ciało mężczyzny, następnie w zupełnie innym miejscu jego odciętą głowę. Lokalna redakcja gazety dociera do tajnych informacji, policja rozważa trzy wersje wydarzeń - wypadek, harakiri i mord rytualny, zaś mieszkańcy wiedzą swoje...

Remigiuszowi Brzykowi przy inscenizacji towarzyszyli Tomasz Śpiewak (adaptacja i dramaturgia oraz scenografia wraz z reżyserem) i Jacek Grudzień (muzyka). Brzyk, reżyser o kilkunastoletnim doświadczeniu, musiał oswoić miasto, w którym przyszło mu tym razem pracować. I jeśli część widowni zazdrościła śląskiej teatralnej sagi "Cholonka", to mieszkańcy Zagłębia doczekali się także godnego kronikarza swoich magicznych historii. Sprawy kryminalne zostaną rozwikłane w sobotę - 18 sierpnia gościnnie na Letnim Ogrodzie Teatralnym (bilety w cenie 15 zł można kupić na godzinę przed spektaklem, w podcieniach Centrum Kultury Katowice).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji