Artykuły

Warszawa. Od jutra Festiwal "Chopin i jego Europa"

Kompozycje Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Johanna Hummla i Fryderyka Chopina zabrzmią na piątkowym koncercie inaugurującym festiwal "Chopin i jego Europa" w Warszawie. Zagra rosyjski pianista Aleksander Melnikow w towarzystwie orkiestry Concerto Koeln.

Na piątkowym koncercie uwertura do opery "Monbar czyli Filibustierowie" Dobrzyńskiego zostanie po raz pierwszy wykonana na instrumentach historycznych. Publiczność usłyszy też koncerty fortepianowe - Chopina i Hummla. Niemiecką orkiestrę znad Renu poprowadzi w warszawskiej Filharmonii Narodowej dyrygent Michael Guettler.

Concerto Koeln słynie z mistrzowskiej gry na instrumentach z epoki. Muzyków z zespołu, w związku z prowadzonymi przez nich poszukiwaniami kompozytorów zapomnianych przez potomnych, nazwano kiedyś "świniami truflowymi", które pod warstwą ziemi znajdują zawsze najsmaczniejsze grzyby tego gatunku. W Warszawie orkiestra będzie miała okazję zaprezentować rzadko wykonywaną kompozycję Dobrzyńskiego.

Ignacy Feliks Dobrzyński (1807-1867) jest przedstawicielem polskiej muzyki romantycznej. Pobierał prywatne lekcje kompozycji u Józefa Elsnera, rektora warszawskiego konserwatorium i mentora Chopina. Podobnie jak on, Dobrzyński chciał wyjechać za granicę, aby tam kontynuować naukę kompozycji. Na opuszczenie Warszawy nie pozwoliły mu jednak trudności finansowe.

O związku Dobrzyńskiego z Chopinem etnograf i kompozytor Oskar Kolberg w "Tygodniku Ilustrowanym" w 1865 r. pisał, że "niewiele też mógł wpłynąć na działalność ostatniego, już z tego względu, że tamten wyłącznie zajmował się zgłębianiem tajemnic fortepianowych, gdy ten przeważnie orkiestrze się poświęcił".

Kolberg twierdził, że "w fortepianowych utworach Dobrzyński szedł raczej za utartą już i łatwiejszą techniką Hummla i Fielda niż za nowszą i trudniejszą Chopina, tem bardziej gdy takowa, dopiero wykluwając się wówczas z głębin lirycznego ducha wielkiego artysty, mało jeszcze była sformułowaną i dla ogółu jeszcze nieprzystępną". Jego zdaniem Dobrzyński był przede wszystkim uzdolnionym symfonikiem.

Artysta komponował różne gatunki muzyki, m.in. symfonie, uwertury, opery i utwory fortepianowe. Operę "Monbar czyli Flibustierowie" napisał w latach 1836-38, było to jego pierwsze dzieło sceniczne. Prapremiera opery odbyła się 1863 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie.

W upragnioną podróż zagraniczną kompozytor udał się w 1845 r. Odwiedził m.in. Poznań, Berlin, Drezno, Frankfurt nad Menem i Wiedeń. Z powodu napisania kilku pieśni patriotycznych, m.in. "Do matki Polki" do słów Adama Mickiewicza, władze carskie zakazały Dobrzyńskiemu powrotu do Warszawy, kompozytor pozostał więc w Berlinie.

W tym roku w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa" odbędzie się 19 koncertów, na których wystąpią m.in. pianiści: Jewgienij Koroliow, Howard Shelley, Martha Argerich, Andreas Staier, Janusz Olejniczak, Jan Lisiecki, Julianna Awdiejewa, Nelson Goerner i Maria Joao Pires. Festiwal potrwa do 31 sierpnia.

Międzynarodowej sławy artyści zaprezentują na koncertach muzykę innych polskich kompozytorów. Obok Chopina i Dobrzyńskiego będą to utwory Karola Szymanowskiego, Franciszka Lessla, Henryka Wieniawskiego, Józefa Wieniawskiego, Maurycego Moszkowskiego, Romana Maciejewskiego, Wojciecha Kilara.

Concerto Koeln zaprezentuje muzykę Dobrzyńskiego dwukrotnie. Niemiecki zespół potowarzyszy też pianiście Howardowi Shelley'owi na niedzielnym koncercie, w programie którego znalazł się koncert fortepianowy As-dur Dobrzyńskiego, a także koncert fortepianowy C-dur Lessla i symfonia g-moll Antoniego Rossetiego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" odbywa się od 2005 r. Organizatorem festiwalu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji