Artykuły

Łódź. Rażące nieprawidłowości przy Specjalnej Strefie Sztuki

Urząd Miasta Łodzi dopuścił się nieprawidłowości w przeprowadzeniu konkursu architektonicznego na projekt Specjalnej Strefy Sztuki - wynika z kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Kontrola wykazała trzykrotne naruszenie ustawy o zamówieniach publicznych.

Brak potwierdzonego doświadczenia

Zanim Moeller Architekten + Ingenieure przystąpił do wykonania przetargu na "Opracowanie dokumentacji projektowej Specjalnej Strefy Sztuki", biuro to wygrało poprzedzający konkurs przetarg. Wygrało, choć zdaniem kontrolerów nie udokumentowało doświadczenia w realizacji projektu budynku użyteczności publicznej.

Jak czytamy w raporcie, Miasto wezwało architektów do przysłania dokumentów, które potwierdzają "należyte wykonanie" wcześniejszych projektów, tych które przedstawiono komisji konkursowej.

Wezwanie to zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych było nieuzasadnione, "dotyczyło bowiem dokumentów, które faktycznie nie potwierdzały spełniania warunku posiadania doświadczenia".

Dotyczyły one realizacji, które zostały zakończone w okresie wcześniejszym niż lata 2005-2008, czyli określonym i wymaganym w regulaminie konkursu.

Pomimo to sąd konkursowy uznał spełnienie warunku doświadczenia przez Moeller Architekten. Powołał się na projekt przedstawiony poza wykazem realizacji - znajdował się na liście referencji. Chodzi o ,,Neubau - Konrad - Hotel", który biuro Moeller Architekten + Ingenieure wykonało w latach 2003 - 2004, a zrealizowało w 2005 r.

"W świetle ustaleń kontroli, powyższa podstawa uznania przez Zamawiającego spełniania warunku doświadczenia nie znajdzie uzasadnienia prawnego i faktycznego" - czytamy w raporcie. Lista referencyjna nie zawiera bowiem istotnych z punktu widzenia konkursu danych dotyczących m.in. powierzchni zrealizowanych projektów. Ale nawet gdyby zawierała, nie została sporządzona w języku polskim (lub angielskim - a takie było wymaganie konkursu), tylko w niemieckim.

Ponadto do listy referencyjnej załączono graficzny obraz realizacji "Neubau - Konrad - Hotel". Zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych, aby obraz ten można było uznać za potwierdzenie doświadczenia, powinien on zostać sporządzony przez podmiot trzeci. Tymczasem autorem grafiki są Moeller Architekten.

Brak dokumentów o niekaralności

Moeller Architekten nie przedstawili także w terminie dokumentów, które potwierdziłyby, iż nie zalegają oni z opłacaniem podatków i składek zdrowotnych, nie znajdują się w stanie likwidacji lub upadłości. Brakowało także informacji z Krajowego Rejestru Karnego.

"W konsekwencji, Zamawiający zobowiązany był, zgodnie z art. 120 ust 2 ustawy, dokonać czynności wykluczenia Wykonawcy. Zaniechanie wykluczenia Wykonawcy stanowiło naruszenie przepisów art. 120 ust. 2 ustawy" - czytamy w protokole.

Brak zasad uczciwej konkurencji

Błędy znaleziono też w sposobie, w jaki wybrany został wykonawca do przetargu na "Opracowanie dokumentacji projektowej Specjalnej Strefy Sztuki". Do złożenia ofert zaproszono trzech wykonawców, ale nie zadbano o zachowanie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

Prawo pozwala zleceniodawcy (miastu) na dowolne ustalenie kryteriów, ale wolność ta jest ograniczona zasadą uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Zdaniem kontrolerów kryteria ustalone przez miasto (były wśród nich m.in. zdolność zaprojektowanej bryły do pełnienia roli ikony Łodzi, zdolność formy architektonicznej do innowacyjności i elastyczności do realizowanych w niej funkcji) były bardzo subiektywne, a ich ocena zależała od uznaniowości oceny komisji przetargowej. Posłużenie się w takim przypadku - zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych - nie gwarantuje rzetelności oceny. Nie świadczy to zdaniem kontrolerów o zachowaniu zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

Ponadto zastosowane kryteria dotyczyły zdaniem UZP bardziej oceny koncepcji architektonicznej SSS (będącej przedmiotem wcześniejszego konkursu) niż oceny ofert złożonych w postępowaniu o przygotowanie dokumentacji projektowej SSS.

Jak to zatem możliwe, że Moeller Architekten wygrali konkurs i jaki był tego cel?

Poszukają winnych?

Miasto analizuje jaki wpływ na umowę z Moeller Architekten mają wyniki kontroli Urzęd Zamówień Publicznych.

Wyniki kontroli UZP to dalsza odsłona sporu między miastem a biurem Moeller Architekten + Ingenieure. Biuro wygrało w 2008 r. konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej SSS. Latem 2010 roku jeden z kilku podwykonawców niemieckiego architekta poinformował, że nie dostał zapłaty za swoją pracę, dlatego nie przekazał praw autorskich do swojego projektu pracowni Moeller Architekten & Ingenieure. Chodziło o instalację sanitarną i elektryczną. Władze Łodzi uznały, że dokumentacja projektowa SSS ma wadę prawną i miasto nie będzie można się nią posługiwać. Wstrzymało zapłatę, dopóki sprawa się nie wyjaśni. Tymczasem niemiecka pracownia przekonywała, że zgodnie z umową prawa autorskie do całego projektu miały być przekazane po zapłaceniu całości wynagrodzenia. Skierowała sprawę do sądu i wygrała.

Hanna Zdanowska zdecydowała się wystąpić do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych z wnioskiem o wszczęcie postępowania mającego na celu ustalenie odpowiedzialności za naruszenie Prawa Zamówień Publicznych i wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za ewentualne naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji