Artykuły

Kraków. Zmarł Ryszard Sobolewski

9 lipca w Krakowie zmarł Ryszard Sobolewski, aktor, reżyser.

Urodził się w 1930 roku w Rembertowie koło Warszawy. Absolwent Państwowego Instytutu Sztuki w Kijowie (1955 r.), był związany z teatrami Poznania, Łodzi, Szczecina, Katowic, Od 1982 aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od 1995 na emeryturze, ale nadal był czynny zawodowo.

Jego pierwszą rolą w Teatrze im. J. Słowackiego był Stomil w "Tangu" Mrożka. Do najlepszych ról granych na tej scenie w ciągu ponad dwudziestu lat należały m.in.: Eutychion w "Irydionie" Krasińskiego, Wernyhora w "Weselu" Wyspiańskiego, Wojewoda w "Zaczarowanym kole" Rydla, Chłopicki w "Nocy listopadowej" Wyspiańskiego, Alonzo w "Burzy" Szekspira, Wojewoda w "Rodzinie" Słonimskiego. Ostatnią, znakomitą Ryszarda Sobolewskiego był Kaczałow [na zdjęciu] w "Bułhakowie" Macieja Wojtyszki - niestety, choroba nie pozwoliła już artyście wziąć udziału w niedawnym sukcesie tego przedstawienia podczas występów gościnnych w Kijowie.

Był też cenionym aktorem telewizyjnym i filmowym. Zagrał m.in. w "Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie" Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, "Idolu" Feliksa Falka, "Gorączce" Agnieszki Holland, "Spisie cudzołożnic" i "Historiach miłosnych" Jerzego Stuhra. Ostatnio popularność przyniosły mu role w serialach telewizyjnych "Miodowe lata", "Pensjonat pod różą", a przede wszystkim rola Pawła Horyniuka w serialu "Plebania".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji