Artykuły

Wojanów. Osiem sierpniowych dni z kulturą

Pod koniec sierpnia Pałac Wojanów zamieni się w stolicę ambitnej rozrywki. Przez osiem dni zaprezentują się tu najlepsi muzycy i dyrygenci z całej Europy. Będzie można spotkać uznanych grafików i malarzy oraz obejrzeć monodram Bogdana Kocy.

Kotlina Jeleniogórska od dawna przyciągała artystów, podróżników i kompozytorów. Inspiracji szukał tu Fryderyk Chopin, Johann Wolfgang Goethe pisał "Fausta", a Antoni Henryk Radziwiłł komponował muzykę. Piękne krajobrazy okazują się idealnym środowiskiem dla rozwoju sztuki. Stąd pomysł na festiwal dell' Arte

Pod koniec sierpnia Pałac Wojanów zamieni się w stolicę ambitnej rozrywki. Przez osiem dni zaprezentują się tu najlepsi muzycy i dyrygenci z całej Europy. Będzie można spotkać uznanych grafików i malarzy oraz obejrzeć monodram Bogdana Kocy.

Interdyscyplinarny festiwal zacznie się 18 sierpnia. Żadna z imprez nie będzie biletowana.

Festiwal zainauguruje koncert Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej. Pod batutą Roderica von Bennigsena artyści zagrają VII symfonię Ludwiga van Beethovena. "Muzyka jest winem, które inspiruje nas do tworzenia, ja jestem Bachusem, który daje to wspaniałe wino, aby uczynić ludzi duchowo pijanymi" - mawiał o swoim dziele sam kompozytor. W ramach dell' Arte będzie można posmakować różnego rodzaju dźwięków: od mistrzowskich interpretacji klasycznych dzieł po nowoczesne standardy muzyki swingowej i ragtime.

- Festiwal ma być spotkaniem ze sztuką dla osób w każdym wieku, z różnych miejsc i o odmiennych zainteresowaniach. Przygotowaliśmy więc program uwzględniający kilka dziedzin sztuki. Wszyscy wiemy jednak, że to muzyka najsilniej łączy pokolenia, dlatego na muzyczne propozycje warto zwrócić szczególną uwagę - zachęca Michał Maciaszczyk, dyrektor artystyczny dell' Arte.

Do Wojanowa przyjedzie m.in. piękna i niezwykle utalentowana Alexandra Reinprecht. Urodzona w Wiedniu sopranistka pierwsze lekcje śpiewu pobierała u takich mistrzów jak Bernhard Maxara i Flaviano Labo. Solidne wykształcenie i talent zapewniły jej wstęp na najważniejsze europejskie sceny. Festiwalowej publiczności Reinprecht zaprezentuje najpiękniejsze arie i pieśni z repertuaru klasycznych mistrzów.

Ciekawie zapowiada się też występ laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Palm Beach na Florydzie Nicolasa Frisardi. Artysta przez 10 lat był członkiem Salzburger Piano Trios, z którym występował na kameralnych koncertach w trakcie europejskich festiwali. W Wojanowie zaprezentuje się jako solista i zagra dzieła Franciszka Liszta.

Festiwalowe spotkania ze sztuką wizualną zainauguruje prof. Józef Petruk. Trzeciego dnia dell' Arte odbędzie się debata z poznańskim artystą, podczas której publiczność obejrzy 10 rzeźb w brązie z cyklu "Wędrowcy".

Na festiwalu nie zabraknie wrocławskiego akcentu. Do Wojanowa przyjadą Wojciech Kaniowski, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych, i wrocławski architekt Tomasz Urbanowicz. Ten ostatni tworzy szklane dzieła sztuki, które prezentowane były na całym świecie: kula "Zjednoczony świat" stoi w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, tęcza "L'arc en ciel" ozdabia College G. Brassensa w Paryżu, a kompozycja "Niebieski zachód słońca w oceanie" pływa na największym transatlantyku świata "Queen Mary 2". W Wojanowie artysta przedstawi kolekcję sześciu szkieł pt. "Góry", prezentującą obrazy z Kaukazu, Dolomitów i Doliny Aosty.

Ostatniego dnia festiwalu dell' Arte zaproszeni artyści wystawią niektóre swoje prace na aukcji. Zlicytowana zostanie m.in. szklana moneta o średnicy 60 cm będąca jednym z elementów najnowszego projektu Tomasza Urbanowicza dla Centrum Pieniądza przy NBP w Warszawie.

Miłośnicy teatru także powinni zarezerwować czas w sierpniu i wybrać się do Wojanowa. Na festiwal przyjedzie Bogdan Koca, aktor, który debiutował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Przez wiele lat Koca pracował za granicą, m.in. w Australii. Prowadzona przez niego kompania teatralna Thalia Theatre Company przeszła do historii jako jedno z najbardziej kreatywnych i nowatorskich zjawisk artystycznych. Tylko w latach 1990-2000 wyreżyserował niemal 50 spektakli. Jako dramatopisarz ma na swoim koncie ponad 30 sztuk teatralnych, a w Wojanowie zaprezentuje swój monodram.

Przed festiwalową publicznością wystąpi też Wrocławski Teatr Pantomimy, który powstał w 1956 z inicjatywy Henryka Tomaszewskiego. W Wojanowie mimowie zaprezentują sztukę na motywach dramatu Federica Garcii Lorki "Dom Bernardy Alba" [na zdjęciu]. W sztuce aktorzy starają się zdefiniować granice seksualności. Głównymi bohaterkami są tu apodyktyczna matka i pragnąca wyzwolenia córka; pierwsza robi wszystko, by ukrócić młodzieńcze wybryki dziecka. Niebezpieczna gra pomiędzy budzącym się pożądaniem młodej dziewczyny a zniewalającym wpływem matki wybuchnie ze zdwojoną siłą, kiedy w domu pojawi się mężczyzna.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie www.festivaldellarte.eu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji