Artykuły

Gdańsk. Złoty Yorick dla "Ryszarda III" z Teatru im. Jaracza w Łodzi

Nagrodę Złotego Yoricka w tegorocznym konkursie na najlepszą polską inscenizację dzieł Williama Szekspira zdobył spektakl "Ryszard III" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru im. Jaracza w Łodzi.

O Złotego Yoricka podczas XVI Festiwalu Szekspirowskiego walczyły również spektakle: "Burza" w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz "Makbet" w reżyserii Marcina Libera z Teatru Współczesnego. Rozstrzygnięcie konkursu zostało ogłoszone podczas gali kończącej festiwal w niedzielę wieczorem; zwyciężył spektakl "Ryszard III" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru im. Jaracza w Łodzi..

Nagroda przyznawana jest przez Fundację Theatrum Gedanense - niegdyś organizatora, obecnie współorganizatora Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego - od 1994 r. Niegdyś laureata nagrody poznawaliśmy parę miesięcy przed imprezą, a zwycięski spektakl prezentowany był - w miarę możliwości - na festiwalu. Od kilku lat wybrane, najlepsze polskie inscenizacje sztuk Williama Szekspira w kończącym się sezonie artystycznym pokazywane są w Trójmieście, a zwycięzca jest wybierany przez jury w trakcie imprezy.

Twórcy konkursowych spektakli należą do polskiej czołówki reżyserów teatralnych i znani są dobrze trójmiejskiej publiczności.

Maja Kleczewska w zeszłym roku w ramach IV Festiwalu Wybrzeże Sztuki zaprezentowała dwie różne realizacje sztuki "Babel" Elfriede Jelinek. Jej "Burza" miała premierę w Bydgoszczy na początku lutego br.

Marcin Liber jest częstym gościem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Kilka lat temu pokazywał w Gdyni swój zrealizowany w Szczecinie "Utwór o Matce i Ojczyźnie" Bożeny Keff, w zeszłym roku - odważne "III Furie" Magdy Fertacz, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Sylwii Chutnik z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

Grzegorz Wiśniewski, jest artystą najlepiej znanym mieszkańcom Trójmiasta z konkursowej trójki twórców. Od wielu lat współpracuje on bowiem z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Przygotował tu przez lata szereg wyśmienitych przedstawień, m.in. "Mewę" Antoniego Czechowa, "Matkę" Witkacego, "Słodkiego ptaka młodości" Tennessee Williamsa, "Personę" Ingmara Bergmana czy "Zmierzch bogów" na podstawie scenariusza znanego filmu Luchino Viscontiego.

XVI Festiwal Szekspirowski odbył się w Trójmieście w dniach 27 lipca - 5 sierpnia 2012 r. W jego programie znalazły się spektakle z Niemiec, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Macedonii, Polski i Rosji. Największym wydarzeniem imprezy był niedzielny pokaz "Hamleta" z Thalia Theater w Hamburgu w reżyserii Luka Percevala.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji