Artykuły

Skierniewice. Wkrótce prapremiera sztuki o Skierniewicerach

Projekt "Skierniewicer" to przedsięwzięcie artystyczno-kulturalne wpisujące się w obchody 555-lecia nadania Skierniewicom praw miejskich. Poświęcone jest zapomnianym mieszkańcom naszego miasta, którzy przez wieki współtworzyli jego historię. Mowa o społeczności żydowskiej - o "Skierniewicerach", jak sami siebie nazwali.

Przed II Wojną Światową Żydzi stanowili ponad 1/3 ludności Skierniewic. Dzisiaj nie ma ich wśród nas. Założeniem projektu jest przywrócenie pamięci o nich i choć częściowe wypełnienie luki w historii naszej małej ojczyzny.

Głównym punktem programu będzie prapremiera sztuki "SKIERNIEWICER", której akcja dzieje się w czasie okupacji w skierniewickim getcie. Jest to sztuka o miłości niemożliwej, niemożliwej ze względu na czas i miejsce, niemożliwej ze względu na toczącą się dookoła wojnę.

W zamierzeniu projekt "SKIERNIEWICER" ma stać się imprezą cykliczną (coroczną), w której, poprzez udział w różnorodnych zdarzeniach artystycznych, mieszkańcy mieli szansę poznać bliżej historię i kulturę swojego miasta.

Program tegorocznego wydarzenia obejmuje poza prapremierą sztuki "SKIERNIEWICER" szereg działań multimedialnych, których realizację zaplanowano na dwa dni: 31.08.- 01.09.2012 r.

Autorem projektu, reżyserem sztuki i całości wydarzenia jest Lech Mackiewicz - aktor i reżyser, urodzony w Skierniewicach, absolwent PWST w Krakowie oraz UTS w Sydney.

W realizację wydarzenia zaangażowanych będzie wiele osób związanych ze Skierniewicami, Skierniewiczan z urodzenia i z zamiłowania.

Patronat nad imprezą objęła między innymi p. Joanna Podolska-Płocka - Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Teatr Żydowski w Warszawie i Żydowski Instytut Historyczny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji