Artykuły

Lublin. Sztuka cyrkowa, ludowa, film i teatr - latem

Festiwal sztuki cyrkowej Carnaval Sztuk-Mistrzów połączony z Europejską Konwencją Żonglerską, Jarmark Jagielloński, Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", Letnia Akademia Filmowa - to największe imprezy kulturalne tego lata na Lubelszczyźnie.

Już 28 lipca w Lublinie rozpocznie się trzecia edycja festiwalu sztuki cyrkowej Carnaval Sztuk-Mistrzów. W tym roku festiwal połączony będzie z 35. Europejską Konwencją Żonglerską (European Juggling Convention), która po raz pierwszy będzie zorganizowana w Polsce.

Święto sztuki cyrkowej w Lublinie potrwa dziewięć dni. Ma w nim uczestniczyć ok. trzech tysięcy artystów sztuki cyrkowej - profesjonalistów i amatorów - z całego świata. Do Lublina przyjadą żonglerzy, mimowie, akrobaci, kuglarze, clowni, monocykliści, artyści teatru ulicy, teatru ognia. Będą się prezentować na scenach w różnych miejscach miasta.

W programie Carnavalu i Konwencji jest kilkadziesiąt różnych widowiskowych przedstawień m.in. akrobatycznych czy fireshow. Zaplanowano też warsztaty żonglowania, akrobacji, chodzenia na linie. Będą też organizowane zawody, w których żonglerzy będą rywalizować między sobą. Ponadto zaplanowano Otwarte Mistrzostwa Polski w Trackline (chodzenie po linie i taśmach).

W Kazimierzu Dolnym i Janowcu, miasteczkach położonych naprzeciw siebie, na obu brzegach Wisły - także 28 lipca - rozpocznie się 6. Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", którego dyrektorem artystycznym jest Grażyna Torbicka. Festiwal przyciąga każdego roku tłumy widzów.

Tegoroczną edycję zainauguruje pokaz filmu "Reality" w reż. Matteo Garrone, który zdobył Grand Prix Festiwalu Filmowego w Cannes. Na "Dwóch Brzegach" można będzie oglądać filmy prezentowane na polskich i zagranicznych festiwalach (m.in. w Wenecji, San Sebastian, Berlinie, Cannes, Gdyni, Koszalinie). W programie również retrospektywa filmów Marka Koterskiego i konkurs filmów krótkometrażowych. Zaplanowano też spektakle (m.in. monodram "Moja droga B." w wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej), koncerty (m.in. Włodka Pawlika, sekstetu jazzowego Marcina Maseckiego), wystawy (m.in. grafik Marca Chagalla, rysunków Stanisława Ożoga) oraz liczne spotkania ze znanymi artystami, aktorami, reżyserami.

Dużym powodzeniem cieszy z się też festiwal Letnia Akademia Filmowa organizowany w Zwierzyńcu - urokliwym miasteczku położonym na Roztoczu. Tegoroczna, trzynasta, edycja festiwalu rozpocznie się 3 sierpnia i potrwa 10 dni.

Tradycyjnie na festiwalu w Zwierzyńcu można będzie oglądać filmy rzadko wyświetlane w polskich kinach. Rektor Letniej Akademii Filmowej Piotr Kotowski zapowiada, że podczas festiwalu pokazane będą filmy braci Paolo i Vittorio Taviani oraz filmy związane z postacią pisarki, scenarzystki i reżyserki Marguerite Duras.

W tegorocznej edycji widzowie zobaczą m.in. filmy z Kuby, Haiti, Dominikany, Jamajki. Będzie można również obejrzeć cykl filmów nawiązujących do motywu lasu, najnowsze dokonania kinematografii białoruskiej i filmy białoruskiego twórcy Sergieja Łoźnicy. W programie także cykl filmów o tematyce homoerotycznej oraz pokazy kreskówek wykorzystywanych w propagandzie różnych systemów totalitarnych.

W Lublinie 17 sierpnia rozpocznie się Jarmark Jagielloński, który jest połączeniem dawnego jarmarku kupieckiego ze współczesnym jarmarkiem kulturalnym. Kontynuuje on tradycje jarmarków z XV i XVI wieku, na których spotykali się kupcy i artyści z różnych stron Polski a także z odległych krajów Europy i Azji.

Organizowany po raz szósty Jarmark Jagielloński potrwa trzy dni. Ulice Starego Miasta w Lublinie wypełnią stoiska z wyrobami rękodzieła artystycznego - m.in. plecionkarstwa, tkactwa, rzeźby, malarstwa, koronkarstwa, garncarstwa, kowalstwa. Na Jarmarku swoją twórczość zaprezentuje 250 wystawców i artystów z Polski i zza wschodnich jej granic - Ukrainy, Białorusi, Litwy.

Kiermaszom towarzyszyć będą warsztaty rzemiosła ludowego, ale też gry na suce biłgorajskiej, śpiewu tradycyjnego czy fujarkarstwa (obejmujące zarówno naukę konstruowania fujarki jak i gry na niej). Specjalną atrakcją będzie Letnia Szkoła Plecionkarstwa. Ponadto w programie koncerty muzyki tradycyjnej i folkowej, spektakle teatralne, dawne gry i zabawy dla publiczności np. z wykorzystaniem drewnianych klocków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji