Artykuły

Poznań. Nowa dyrekcja w Teatrze Wielkim

Renata Borowska-Juszczyńska została nowym dyrektorem Teatru Wielkiego w Poznaniu. Zastąpiła na tym stanowisku Michała Znanieckiego, któremu zakończył się kontrakt na kierowanie placówką. Dyrektorem artystycznym będzie Gabriel Chmura.

Renata Borowska-Juszczyńska (na zdjęciu), która wygrała konkurs na dyrektora placówki, od 2010 roku była wicedyrektorem tego teatru ds. artystycznych. Będzie pełniła swoją funkcję przez trzy sezony.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, w trakcie konkursu na nowego dyrektora kładziono szczególny nacisk na menedżerskie zdolności kandydatów.

- W tej instytucji są jeszcze znaczące rezerwy: pieniądze można lepiej wykorzystać, można wykorzystać też lepiej ludzi; zespół powinien podlegać weryfikacji. To jest jedno z zadań dla menedżera, może artysta byłby bardziej zdystansowany do tego elementu. Musimy oszczędzać - chciałbym, by na kulturze oszczędzać jak najmniej, ale mieć poczucie, że są to dobrze wydane pieniądze - powiedział.

Jak powiedziała Borowska-Juszczyńska, pierwszą premierą przygotowaną pod jej kierownictwem będzie październikowa prezentacja "Cyganerii" Giacoma Pucciniego w reżyserii Marcina Libera.

- Będę stawiała akcent na punkty programowe związane z klasyką. Klasyka jest niezbędna, na niej buduje się repertuary teatrów operowych. Zależy mi na tym, żeby inscenizacja tych oper była współczesna, żywa, wypływająca (...) z potrzeb, które niesie ze sobą teatr - powiedziała.

Nowa dyrektor poinformowała, że dyrektorem artystycznym placówki będzie Gabriel Chmura. Szefem baletu pozostanie Jacek Przybyłowicz, a chórem pokieruje Mariusz Otto.

Renata Borowska-Juszczyńska do 2009 roku była związana z Fundacją Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta, koordynując pracę Fundacji i odpowiadając za produkcję przedstawień; w latach 2006-2009 pełniła funkcję wiceprezesa Fundacji. Związana była m.in. z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego.

Ukończyła kulturoznawstwo na UAM. W 1999 r. otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Poznania.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji