Artykuły

Międzynarodowy Wieczór Tańca w Centrum Kongresowym UP

W tanecznym tropikalnym wręcz klimacie, z uwagi na panujące w Lublinie upały, Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie podsumowało jubileusz swojego 55. lecia. W ostatni weekend na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w światłach jupiterów wystąpili młodzi pełni pasji tancerze z Polski, Belgii, Białorusi, Chin i Ukrainy - pisze Joanna Biegalska w Polsce Kurierze Lubelskim.

Zobaczyliśmy różne gatunki tańca zaprezentowane na zdumiewająco wysokim poziomie. Co najważniejsze na tle profesjonalnych tancerzy bardzo dobrze wypadły uczennice naszego lubelskiego ogniska baletowego.

Międzynarodowy Wieczór Tańca odbył się w ramach Dziecięco-Młodzieżowych Międzynarodowych Spotkań Baletowych, imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Tańca co dwa lata. W tym roku w Lublinie wystąpiły: grupa Imago Tijl z Nerpelt w Belgii prowadzona przez Luca Morrena, Julia Kiczygina i Sergiusz Kaczora, soliści Teatru Wielkiego Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie na Ukrainie oraz uczniowie Szkoły Baletowej ze Lwowa.

Po raz pierwszy imprezę wzbogaciły egzotyczne klimaty jakie stworzyła urocza, bardzo utalentowana, Yuanyuan Song z Chin, występująca w kimonie i z wachlarzem w jednym z tradycyjnych tańców "Magiczna pałeczka". Wysoki poziom zaprezentowali też studenci z Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku na Białorusi, gdzie obecnie studiuje Ewelina Kruk, absolwentka SOB w Lublinie, która była niekwestionowaną gwiazdą koncertu.

Piękna i pełna wdzięku Ewelina Kruk to wychowanka znanej tancerki i choreograf Walentyny Łysenkowej, profesor w Katedrze Choreografii Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. W tańcu solo zachwyciła "Kołysanką" we własnej choreografii i świetnie zatańczyła do utworu "Umierający łabędź" z "Karnawału zwierząt" Camille'a Saint-Saens'a. Ewelina pokazała wielki talent taneczny i aktorski. Świetna była w duecie, kiedy z Wasilim Korzepinko zatańczyła "Szecherezadę" Rimskiego-Korsakowa. Lublinianie mogą być dumni z tak zdolnej tancerki, która pierwsze kroki baletowe stawiała nie gdzie indziej tylko w Społecznym Ognisku Baletowym.

Jak zawsze nie zawiedli tancerze z Belgii. Grupa Imago Tijl przygotowała fascynujące występy do muzyki etnicznej i współczesnej.

Uczniowie Szkoły Baletowej we Lwowie zapewnili nam sporą dawkę baletu klasycznego i tańca charakterystycznego. Kolejny raz też podziwialiśmy Julię Kiczyginę i Sergiusza Kaczurę z Teatru Wielkiego Opery i Baletu we Lwowie. To był balet na najwyższym światowym poziomie, niezwykle rzadka okazja w Lublinie.

Największą niespodzianką dla lubelskiej publiczności były występy uczennic Społecznego Ogniska Baletowego. Docenić należy wielki wysiłek i prace jaką włożyły w przygotowanie bardzo trudnych choreografii. Dziewczyny pokazały, że są wszechstronnymi tancerkami, które dobrze czują się zarówno w tańcu klasycznym jak i współczesnym, a techniką nie odbiegają poziomem od tancerzy ze szkół baletowych za granicą. Na dowód, ze nie ma w mojej ocenie przesady, wystarczy wspomnieć tylko jak ładnie zatańczyły "Walca" Eugenii Doga, w choreografii Walentyny Łysenkowej czy "Taniec Węgierski" w choreografii Sergiusza Najenko, tancerza, choreografa Teatru Wielkiego Opery i Baletu we Lwowie.

Koncert poprowadził Jerzy Kurczuk, aktor Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Honorowy Patronat nad Międzynarodowym Wieczorem tańca objął Marszałek Województwa Lubelskiego i Prezydent Miasta Lublin. Wysoki poziom imprezy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Tańca w Lublinie doceniły władze województwa. Obecny na koncercie Mirosław Korbut, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie wręczył Alicji Kowalczyk, dyrektorce Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie, Medal Marszałka Województwa Lubelskiego za wkład w rozwój kultury naszego regionu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji