Artykuły

Gdańsk. Wielkie FETOwanie na Bastionach

Już w najbliższy czwartek 12 lipca rusza XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia imprezy będzie premiera przedstawienia "Thermidor roku 143" w reżyserii Lecha Raczaka - pierwszego w historii plenerowego spektaklu gdańskiego Teatru Miniatura.

Festiwal FETA kolejny rok z rzędu odbędzie się na Starym Przedmieściu: w okolicach Placu Wałowego, bastionów obronnych miasta, Opływu Motławy i przystani wodnej przy ulicy Żaki Kruk. Zobaczymy tam przez cztery dni - do niedzieli 15 lipca włącznie - w sumie 25 grup teatralnych z Polski, Danii (znany fetowej publiczności z 2010 roku Dansk Rakkerpak), Szwajcarii, Litwy, Szwecji (efektowni Burnt Out Punks, goście festiwalu w 2007 roku), Czech (formacja Continuo, którą można już uznać za stałych gości w Gdańsk), Włoch i Holandii. Zobaczymy parady, szczudlarzy, nowy cyrk, fireshow i ogromne plenerowie widowiska, jak i spektakle mniejsze, wymagające większego skupienia.

Czwartkowy wieczór będzie należał do teatrów trójmiejskich. O godz. 22 swoją "Naturę" zaprezentuje Sopocki Teatr Tańca. A godzinę później odbędzie się wyjątkowa (z dwóch powodów: bo plenerowa i przeznaczona dla widzów dorosłych) premiera gdańskiego Teatru Miniatura. Spektakl "Thermidor roku 143" powstał z inspiracji życiem i twórczością Stanisławy Przybyszewskiej, która spędziła w Gdańsku ostatnie lata życia - od 1923 do 1935 roku. Tutaj powstały jej najważniejsze utwory dramatyczne wynikłe z fascynacji Rewolucją Francuską: "Thermidor" i "Sprawa Dantona". Nadwrażliwa, dumna i bezkompromisowa, uzależniona od morfiny, separująca się od świata zewnętrznego, Przybyszewska nie osiągnęła za życia wystarczającej popularności, żeby utrzymać się z własnej twórczości - umierała w skrajnej nędzy w baraku nr 12 przy Gimnazjum Polskim w Gdańsku (obecnym Centrum Kształcenia Ustawicznego).

Przedstawienie reżyseruje Lech Raczak, współzałożyciel legendarnego Teatru Ósmego Dnia, w latach 70. i 80. kierownik artystyczny i reżyser wszystkich przedstawień tego zespołu. Przez ostatnie dwie dekady Raczak jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta" w Poznaniu. W główną rolę w "Thermidorze roku 143" wciela się Edyta Janusz-Ehrlich. W realizację przedstawienia zaangażowani są - poza zespołem aktorskim Miniatury - także inni artyści z Trójmiasta: Magda Jędra i Anna Steller z grupy Good Girl Killer, które przygotowują ruch sceniczny oraz muzyk Piotr Pawlak (związany m.in. z zespołami Bielizna, Kury, Łoskot), który zagra na żywo na gitarze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji