Artykuły

Bydgoszcz. Spektakle Teatru TV w Mózgu

"Ambasadorem" Sławomira Mrożka w reż. Erwina Axera Kino Orzeł i Letni Projektor Mózgu inaugurują cykl filmowych pokazów najlepszych produkcji teatru z małego ekranu. Pierwszy seans w Mózgu już w niedzielę.

Wakacyjny cykl filmowy zainauguruje "Ambasador" [na zdjęciu] Sławomira Mrożka w reżyserii Erwina Axera. Realizacja z 1997 roku doskonale wpisuje się w znaną z dziel Mrożka poetykę osaczenia. Główni bohaterowie spektaklu cierpią na wyjątkowo złośliwą odmianę klaustrofobii - psychologiczną, egzystencjalną czy polityczną. W żaden sposób nie można jej uleczyć. Akcja "Ambasadora" toczy się współcześnie w ambasadzie demokratycznego państwa, znajdującej się w kraju rządzonym autorytarnie.

Spektakl Erwina Axera został przeniesiony na ekran z warszawskiego Teatru Współczesnego. Przedstawienie to dobitnie udowadnia, że dramat Mrożka - w kilkanaście lat po prapremierze i pozbawiony doraźnych politycznych odniesień wciąż jest aktualny. Więcej - ujawnia nowe znaczenia i możliwości interpretacji. Świetnie sprawdza się też na scenie, w czym duża zasługa doborowego aktorstwa, zwłaszcza Zbigniewa Zapasiewicza w tytułowej roli. Oprócz niego w sztuce zobaczymy także Maję Komorowską (jako Amelia), Krzysztofa Kowalewskiego (Pełnomocnik) czy Henryka Bistę (Człowiek).

"Ambasador" Mrożka to jeden z setki najlepszych spektakli Teatru Telewizji. Realizacje z tego cyklu przez całe lato regularnie będzie można oglądać w Mózgu. Na kinomanów czekają jeszcze m.in. "Antygona w Nowym Jorku" w reżyserii Kazimierza Kutza czy "Proces" Franza Kafki zrealizowany przez Agnieszkę Holland i Laco Adamika.

Niedziela. Mózg (ul. Gdańska 10) w Bydgoszczy - godz. 19; wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji