Artykuły

Wałbrzych. Andersen wśród koni

W tej wersji "Królowej Śniegu" Kaj i Gerda są już dorośli, a akcja dzieje się nie w wymyślonym królestwie, a wśród polarników. Premiera w reż. Michała Borczucha 30 czerwca w Teatrze im. Szaniawskiego.

" Królowa Śniegu" to jedyna baśń Andersena, która w całości pochodzi z jego wyobraźni, a nie z ludowych legend. Opowieść o parze dzieci - Kaju i Gerdzie - których przyjaźń zostaje wystawiona na próbę przez bezwzględną władczynię lodowej krainy to też jedna z najsmutniejszych, choć ostatecznie posiadających szczęśliwe zakończenie opowieści bajkopisarza. Wersję dla dorosłych zobaczymy na przełomie czerwca i lipca w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Od razu trzeba jednak doprecyzować: na premierę, która odbędzie się w sobotę (30 czerwca), nie wybierajmy się do budynku teatru. Spektakl zagrany zostanie w stadninie Stado Ogierów Książ. - Ta przestrzeń została wybrana przez reżysera i scenografkę - tłumaczy Danuta Kocan z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. - Miejsce samo w sobie jest na tyle interesujące i tajemnicze, że nie potrzebuje dodatkowej dekoracji. Przeciwwagą dla scenograficznego ascetyzmu będą autorskie kostiumy.

Przedstawienie realizuje Michał Borczuch, twórca m.in. "Portretu Doriana Greya" i "Wertera" w Teatrze Starym w Krakowie i "Hansa, Dory i Wilka" we wrocławskim Teatrze Polskim. Scenariusz i scenografię stworzył wspólnie z Aśką Grochulską. W ich interpretacji klasyczna baśń jest pretekstem do zbudowania nowoczesnej opowieści dla dorosłych. W takiej wersji "Królowej Śniegu" Kaj i Gerda są już dorośli, a akcja dzieje się nie w wymyślonym królestwie, a wśród polarników. zamieszkujących stację badawczą na Antarktydzie. - Na spektakl złożą się improwizowane autorskie etiudy aktorów, nadające całości paradokumentalnego charakteru - mówi Danuta Kocan.

***

"Królowa Śniegu" - premiera 30 czerwca (sobota) o godz. 19 w kryte] ujeżdżalni Stada Ogierów Książ w Wałbrzychu (ul. |eździecka 1). Spektakl będzie jeszcze grany 1 lipca (niedziela) o godz. 18 oraz 3 i 4 lipca (wtorek i środa) o godz. 19.

Na zdjęciu: próba do spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji