Artykuły

Narodziny ideologii

Równo rok temu Marek Fiedor przymierzał się do inscenizacji monumentalnej powieści Hermanna Brocha "Die Verzauberung". W ostatniej chwili premiera została odwołana: spadkobierca pisarza nie zaakceptował scenariusza. Jednak reżyser uznał temat za na tyle ważny, by o niego powalczyć. Dokonał kilku zmian i w końcu powieść Brocha trafi na scenę jako "Oczarowanie".

Bohaterem jest społeczność małego górskiego miasteczka. Nieznany przybysz, Mariusz Ratti, opanowuje dusze i umysły mieszkańców. Manipuluje nimi, wykorzystując duchową pustkę i powolne rozpadnie się społeczności. Brak wspólnej kultury powoduje, że ludzie idą za nim, nie zastanawiając się nad sensem jego słów i działań. Mariusz okazuje się fałszywym prorokiem, jednak mimo to chce zbudować nowy ład społeczny.

Broch nigdy powieści nie ukończył. Część powstała przed II wojną światową, gdy pochodzący z rodziny żydowskiego fabrykanta pisarz został aresztowany przez gestapo i przyglądał się dójściu Hitlera do władzy.

Wg Marka Fiedora nie trzeba znać tych kontekstów, aby zrozumieć sztukę. - Broch pokazuje człowieka w sytuacji duchowego kryzysu. My dzisiaj także żyjemy w czasie przejściowym i mamy potrzebę zdefiniowania podstawowych kryteriów - tłumaczy. Poszczególni bohaterowie reprezentują różne typy ludzkie, różne zawody i z różnych powodów ulegają Mariuszowi.

W przedstawieniu zobaczymy m.in. Janusza Stolarskiego, Mirosława Zbrojewicza, Stanisława Brudnego, Monikę Obarę i Paulę Kinaszewską.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji