Artykuły

Legnica. Rafał Cieluch zdobywcą "Bomby sezonu"

35-letni aktor został laureatem dorocznej nagrody Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej przyznawanej artyście, "który najbardziej przyczynił się do rozsławiania legnickiej sceny dramatycznej".

Nagrodę, specjalny certyfikat i 1000 zł wręczono po raz ósmy. Uroczystość odbyła się w niedzielę 24 czerwca na dużej Scenie Gadzickiego bezpośrednio po zakończeniu spektaklu "Marat - Sade" (Cieluch gra w nim Marata), którym legnicki teatr zakończył sezon na macierzystej scenie.

- Laureata wybraliśmy przez głosowanie członków naszego stowarzyszenia. W tym roku zwycięzcą został Rafał Cieluch. Rozstrzygająca była jego rola MC Apolla w telewizyjnej wersji spektaklu "III Furie", najgłośniejszej legnickiej produkcji teatralnej ostatnich lat. Nie bez znaczenia były też jego role w "tryptyku rewolucyjnym" Lecha Raczaka ("Dziady", "Marat - Sade" i "Czas terroru". Doceniliśmy także fakt błyskawicznego rozwoju talentu i umiejętności tego aktora - uzasadnia prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Krystyna Zajko-Minkiewicz.

Ogłoszenie werdyktu wywołało burzliwy aplauz widowni i owację na stojąco. - Lubię nagrody, ale jestem kompletnie zaskoczony. Bardzo się cieszę, ale najprzyjemniejsze były te brawa. To było wspaniałe i jest dla mnie najważniejsze - mówił laureat bezpośrednio po zakończeniu uroczystości.

Stowarzyszenie przyznało także dwa dodatkowe dyplomy uznania. Otrzymali je: aktor Paweł Palcat "za udane wejście w rolę reżysera ("Zrozumieć H.", "Inny chłopiec", "tempEst/bUrza")" oraz aktorka Ewa Galusińska "za telewizyjną kreację prof. Markiewiczowej w spektaklu "III Furie"".

Laureatami poprzednich edycji "Bomby sezonu" byli: Janusz Chabior (2004/2005), Bogdan Grzeszczak (2005/2006), Joanna Gonschorek (2006/2007), Paweł Wolak (2007/2008), Anita Poddębniak (2008/2009), Lech Raczak (2009/2010) oraz ponownie Joanna Gonschorek (2010/2011). Nagrodę specjalną "Bombę 10.lecia" otrzymał w 2007 roku Przemysław Bluszcz.

Rafał Cieluch (1977). Absolwent (2005) Wydziału Lalkarskiego wrocławskiego oddziału PWST w Krakowie. W latach 2002-2005 występował w Teatrze Zakład Krawiecki we Wrocławiu. Debiutował w spektaklu "Zagłada ludu albo moja..." Wernera Schwaba w reż. Szymona Turkiewicza Od roku 2005 związał się z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Najważniejsze role zagrał w "tryptyku rewolucyjnym" Lecha Raczaka (Marat-Sade""Dziady", "Czas terroru"). Zdaniem krytyków i widzów najlepszą, jako demoniczny MC Apollo, w "III Furiach" Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera. Ostatnią, jako Borkin w "Iwanowie" Czechowa w reż. Linasa M. Zaikauskasa. W rolki radzieckiego żołnierza Koli wystąpił w polsko-czeskiej komedii filmowej Jacka Głomba "Operacja Dunaj".

Na zdjęciu: Rafał Cieluch w spektaklu "III Furie"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji