Artykuły

Wrocław. Superprodukcja "Bal maskowy" na stadionie

"Bal maskowy" Giuseppe Verdiego to druga już, po "Turandot", superprodukcja Opery Wrocławskiej na Stadionie Olimpijskim. I kolejna reżyserowana przez Michała Znanieckiego. Premiera w piątek.

Wśród wrocławskich śpiewaków wystąpią zaproszeni soliści: Giuseppe Altomare wroli Renato, Sergey Drobyshevsky-Riccardo, Barbara Kubiak-Amelia i Anna Lubańska-Ulrica.

Podstawą do opery Verdiego jest powieść Eugene'a Scribe'a, w której szwedzki król Gustaw III zostaje zamordowany na balu maskowym przez swoich arystokratycznych dworzan. Taki koncept ściągnął na głowę kompozytora sporo kłopotów - w królestwie Neapolu, dla którego miała powstać opera, rządzili Burbonowie. Aburbońska cenzura kategorycznie sprzeciwiała się przedstawianiu publicznie scen zamachu na władcę.

Na Verdiego naciskano różnymi sposobami, usiłując wymusić zmianę libretta. Ponieważ w powieści ginie szwedzki król, odwoływano się do względów dyplomatycznych - żyli potomkowie dynastii Wazów. Operę wystawiono w Rzymie, akcja została przeniesiona do Ameryki, król zamienił się wgubernatora, a imiona bohaterów są mieszanką włosko-amerykańską.

Rzymska premiera 17 lutego 1859 roku była wielkim sukcesem kompozytora, którego publiczność wywoływała na scenę 30 razy. A sama opera, tak jak obawiali się tego Burbonowie i ich cenzura, podsyciła narodowowyzwoleńcze nastroje Włochów.

We Wrocławiu rewolucji narodowowyzwoleńczej nie będzie, bo tę mamy już za sobą. Będzie za to piękna muzyka, świetne głosy i inscenizacja, która - jak to zwykle u Michała Znanieckiego - będzie zaskakiwać różnymi efektami i pomysłami. Będzie ponuro, momentami wręcz makabrycznie. Będą spiskowcy, szubienice i wisielcy, zakochana nieszczęśliwie kobieta, okrutny władca i zazdrosny mąż. Czyli to, co opera kocha najbardziej.

Spektakl wystawiany jest w plenerze, organizatorzy przypominają więc, by zabrać ze sobą coś cieplejszego do ubrania, parasol i... środek odstraszający komary. W końcu w pobliżu jest Odra.

"Bal maskowy", G. Verdi, reż. M. Znaniecki, pt, nd., godz. 21. Bilety do kupienia w kasie opery ina Stadionie Olimpijskim (tutaj od godz. 19 do 22).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji