Artykuły

Poznań. Premiera Teatru Maat Projekt w Starym Browarze

17 czerwca w Starym Browarze w Poznaniu (Art Stations Foundation Grażyny Kulczyk) odbędzie się premiera nowego spektaklu Tomasza Bazana "Station de Corps".

Spektakl-performance sięga przede wszystkim do jakości zdarzenia fizycznego - bardziej niż do klasycznego teatru tańca. Szereg spotkań z ciałem i jego tkanką, niezwykle fizyczne eksplorowanie jego możliwości w kontekście spotkania z drugim człowiekiem to główne założenia spektaklu Bazana. Na scenie oprócz tancerza pojawiają się inni członkowie Teatru Maat jakby obserwując procesy zachodzące w ciele Bazana - niejako stają się odbiorcami ale też wytyczają granice fizyczności i zadania. Spektakl zbudowany jest na zasadzie kontraktu: jeśli TY dasz coś mnie i będzie to satysfakcjonujące JA oddam coś TOBIE.

Praca ta nazwana "Station de Corps" to minimalistyczny i konceptualny traktat o ciele, i poszukiwaniu jego granic poprzez poddanie ciała ekstremalnym doświadczeniom ruchowych. Bazan wydaje się kontynuować już od blisko 8 lat tą drogę, którą krytycy tańca określili jako jedną z najważniejszych tego typu w kraju. Styl Bazana, który dojrzewa z każdym jego nowym spektaklem jest czymś nieporównywalnym na gruncie polskim : wyróżnia go przede wszystkim bezkompromisowe podejście do ciała, skupienie się tyko na jego esencji, cielesności, pewnej archeologii napięć. Powstają hybrydowe spektakle o niezwykłym nasączeniu duchowością, cechujące się mistrzostwem wykonania (teatr Bazan współpracuje z wybitnymi artystami z wielu dziedzin sztuki). Nowe solo Bazana nawiązuje swoim cytatem do filmu Greenawaya 'Z 0 0' co koresponduje z jakościami, które porusza Bazan w swoich spektaklach: samotnością, okaleczeniem,transgresją płci, futurystyczną koncepcją estetyczną" (Tania Androwska - kurator spektaklu).

"Tańczę tutaj dla Ciebie. To moja stacja. Jestem pewien, że istnieje taka możliwość spotkania się na tej stacji. Na tej stacji jest tylko jedna zasada: musisz udowodnić że tańczysz dla mnie - zrobisz wszystko aby mnie przekonać - nawet gdybyś musiał potraktować swoje ciało jako pojemnik nie bacząc na jego zniszczenie. Jeśli to się stanie - wtedy spotkamy się i zawrzemy umowę - ja zatańczę dla Ciebie. Gdyby jednak Ci się nie udało będziemy musieli się rozstać - wtedy ja zabieram to co dałeś na zawsze.

Próby kontaktu z drugim człowiekiem. Próba uchwycenia zmian które zachodzą w nas w wyniku tego. Czy ciało jest tylko pojemnikiem? Czy moje ciało należy do mnie, czy ja należę do mojego ciała? Nierozstrzygalność tych pytań powoduje pozostawanie w ciągłym wewnętrznym procesie ruchu wobec samego siebie. Obserwuję próby przekroczenia tych granic."

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji