Artykuły

Gdynia. II zjazd absolwentów Studium Wokalno-Aktorskiego

Z okazji jubileuszu 45-lecia istnienia Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz zamknięcia budynku Teatru w związku z przebudową, w najbliższy poniedziałek odbędzie się II zjazd absolwentów Studium.

I zjazd odbył się w 2008 roku, gdy Teatr Muzyczny świętował jubileusz 50-lecia, a Studium było instytucją 40-letnią. Teraz nadarza się kolejna okazja do wyjątkowego spotkania w gronie przyjaciół, absolwentów i obecnych słuchaczy. Swój przyjazd potwierdziło przeszło 100 osób. Zaplanowaliśmy sentymentalny wieczór benefisowy na scenie, która od tego dnia będzie zamknięta przez rok, oraz wiele, wiele niespodzianek.

ZJAZD ABSOLWENTÓW to jednocześnie zapowiedź egzaminów do Studium na kolejny rok akademicki.

Egzaminy do Studium odbędą się 2 i 3 lipca 2012r.

Nabór kandydatów odbywa się w drodze egzaminu konkursowego. Kandydat zobowiązany jest złożyć dokumenty w sekretariacie Studium do 18 czerwca 2012r. Egzamin wstępny do Państwowego Policealnego Studium Wokalno - Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej odbywa się w III etapach. Po każdym etapie ogłoszona zostaje lista zakwalifikowanych kandydatów dopuszczonych do kolejnego etapu.

HISTORIA STUDIUM w pigułce

W 1967 roku Danuta Baduszkowa zakończyła pierwszy rok szkolenia zawodowego adeptów, który stał się zalążkiem Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Głównym zadaniem Studium stało się wychowanie i wykształcenie aktora dla potrzeb scen muzycznych. Początkowo Studium nie posiadało praw oświatowych. Stanowiło natomiast organiczną część teatru, dlatego też plan zajęć ściśle związany był z planem pracy teatru. Dzień pracy w Studium zwykle rozpoczynał się zajęciami o godz. dziewiątej, kończył zaś spektaklem o dwudziestej drugiej. Nauka obejmowała cały tydzień, z niedzielami włącznie.

Dodatkowych trudności przysparzał brak sal do ćwiczeń, konieczność prowadzenia zajęć w garderobach i przypadkowych pomieszczeniach w czasie, gdy siedziba teatru mieściła się przy ulicy Bema. Pomimo tego Studium odnosiło sukcesy. Absolwenci znajdowali zatrudnienie zarówno na deskach samego Teatru Muzycznego, jak i innych scen muzycznych, czy teatrach dramatycznych.

Statystyki pokazują, że w pierwszym dziesięcioleciu co czwarty absolwent Studium opuszczał Wybrzeże. Jednocześnie wykształciła się wówczas silna grupa utalentowanych artystów doskonale sprawdzających się na scenie muzycznej. Baduszkowa dobierała pedagogów o wysokich kwalifikacjach zawodowych i pedagogicznych. Pierwszymi pedagogami Studium byli m.in.: Andrzej Szalawski, Halina Mickiewiczówna, Wanda Obniska. Do ich grona dołączyli wybitni artyści scen operowych, dramatycznych oraz nauczyciele szkół muzycznych, m.in.: Henryk Bista, Ali Bunsch, Zenon Bester, Jan Tomaszewski, Alina Udymowska, Ryszard Ronczewski oraz Przemysław Śliwa.

Po dwóch latach nauki, Studium wystawiło premiery: "Tradycję dowcipem załatwioną" i "Czaromysł, czyli nimfy jeziora Gopło", które włączono do repertuaru teatru. Prasa oceniła nader pozytywnie zarówno spektakle, jak i samą grę debiutujących adeptów.

W latach siedemdziesiątych zaczęto zapraszać do współpracy dydaktycznej, na tzw. spotkania "roboczo-praktyczne", także artystów tej miary, co Adam Hanuszkiewicz, Zbigniew Zapasiewicz, czy Gustaw Holoubek.

Przez wiele lat toczyły się zmagania o przetrwanie oraz nadanie odpowiedniego kształtu organizacyjno-administracyjnego Studium. Baduszkowa planowała nawet, aby przekształcić je w odrębny wydział Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Merytoryczne i formalne powiązanie z PWST miało pozwolić na osiągnięcie odpowiedniego poziomu artystycznego, przy zachowaniu dotychczasowej funkcji edukacyjnej. W uzasadnieniu podkreślała, że absolwenci obecnego Studium, dzięki wypracowanemu programowi nauczania umożliwiającemu realizację współczesnych pozycji repertuarowych, zasilają nie tylko gdyńską scenę, ale też sceny innych polskich teatrów muzycznych i dramatycznych.

Na przełomie lat 70 i 80-tych do grona pedagogów dołączyli także m.in. Łucja Sobczak, Ryszard Ziółkowski, Grzegorz Chrapkiewicz, Andrzej Pieczyński.

Dzięki staraniom Aliny Udymowskiej w 1986 roku przyteatralne Studio Wokalno-Aktorskie zostało przekształcone w Policealne Studium Zawodowe Wokalno-Aktorskie. W związku z czym, podobnie jak w innych tego typu placówkach oświatowych, okres nauki ograniczono do 2,5 roku - zbyt krótko na satysfakcjonujące przygotowanie do zawodu.

Policealne Studium w ówczesnej formie zakończyło swą działalność z dniem 31 stycznia 1991 roku. Powrócono więc do poprzednich zasad, pozostawiając w nazwie "studium". O jakości kształcenia w Studium świadczą jego absolwenci, którzy i dzisiaj stanowią trzon obsady polskich teatrów muzycznych, żeby wymienić tylko warszawski Teatr Roma, czy wrocławski Capitol.

Niewątpliwie optymistycznym i podniosłym akcentem było nadanie szkole w 1986 roku imienia Danuty Baduszkowej, w niemalże dwadzieścia lat od momentu utworzenia przez nią tej placówki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji