Artykuły

Listopadowe spektakle

Dzisiaj wraca na scenę Teatru Osterwy "Zmęczony diabeł" Siergieja Kowalowa. W tym miesiącu zespół teatru z ul. Kapucyńskiej grać będzie również "Trzech muszkieterów", "Ślub" i "Dom otwarty".

Siergiej Kowalow, współczesny białoruski poeta, krytyk i dramaturg, nazwał swego "Zmęczonego diabła" "fantasmagorią - psychoanalizą w dwóch aktach na motywach utworów Kajetana Moraszewskiego, Janki Kupały i Franciszka Olechnowicza", białoruskich dramaturgów, z których pierwszy żył w drugiej połowie XVIII wieku, ostatni - w pierwszej połowie wieku XX.

Kowalow wykorzystał fragmenty ich utworów, aby dać uniwersalną, a zarazem białoruską w klimacie opowieść, o prostym człowieku poszukującym szczęścia w zawikłanym świecie. "Moraszewski naszkicował temat - byt człowieka na Ziemi pomiędzy Bogiem a Diabłem, między Rajem a Piekłem. Kupała i Olechnowicz bardziej skonkretyzowali temat - człowiek w rodzinie i społeczeństwie (...)" - pisze Kowalow.

Sztukę reżyserował Rid Talipow, współpracujący od kilku lat z Kowalowem w Mińsku, reżyser, który debiutował w 1985 roku, wcześniej oddając się wielostronnym zainteresowaniom artystycznym i studiom. On też jest autorem scenografii i opracował spektakl muzycznie.

Recenzenci zwracająuwagę, że spektakl, który miał prapremierę w Teatrze Osterwy niemal równo rok temu, 8 listopada 1997 roku, dość wyraźnie wpisuje się w formułę teatru plastycznego, wizualnego, obfitującego w skojarzenia malarskie.

Grają: Paweł Sanakiewicz (Jaśko), Teresa Filarska (Paulina), Andrzej Redosz (diabeł) oraz Jerzy Rogalski, Magdalena Sztejman-Lipowska, Krzysztof Malinowski, Artur Kocięcki, Janusz Fifowski, Iwona Jarzyna, Joanna Morawska, Piotr Wysocki, Jolanta Deszcz-Pudzianowska, Wojciech Dobrowolski i Urszula Marciniak oraz Tomasz Bielawiec.

"Zmęczonego diabła" Teatr Osterwy grać będzie codziennie od 11 do 15 listopada, 17,18 i 22 listopada wystawia "Trzech muszkieterów", 26 i 27 - "Ślub", a 28 i 29 listopada - "Dom otwarty". W przyszłym miesiącu - uwaga - premiera: 5 grudnia na deski teatru wchodzi "Zaczarowany świat" Artura Oppmana (Or-Ota) w reżyserii Cezarego Karpińskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji