Artykuły

Warszawa. Festiwal Warszawa Singera

Znamy już pierwsze gwiazdy muzyczne, które pojawią się na IX edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Znamy już pierwsze gwiazdy muzyczne, które pojawią się na IX edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Na tegorocznym festiwalu wystąpi m.in. wybitny amerykański wokalista Joshua Nelson, noszący miano księcia muzyki gospel, światowej sławy kantorzy Alberto Mizrahi, Benzion Miller i Yaakov Lemmer z towarzyszeniem Chóru Sifthey Noham z Jerozolimy, legendarny nowojorski klezmer Frank London z zespołem Klezmatics, czy wirtuoz klezmerskiej mandoliny Jeff Warschauer (USA). Do Warszawy przyjedzie Joshua Daniel Kahn z formacją The Painted Bird, łączący muzykę klezmerską z politycznym dark kabaretem i punk-rockiem, jak również niedościgniony wirtuoz klezmerskiej muzyki klarnetowej - Dawid Krakauer z zespołem. Festiwal uświetni koncert wybitnej polskiej wokalistki Kayah, która wystąpi ze specjalnie przygotowanym repertuarem żydowskim. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach od 25 sierpnia do 2 września w Warszawie. Organizatorem "Warszawy Singera" jest Fundacja Shalom.

Jak co roku, również podczas dziewiątej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera pojawi się wielu artystów światowego formatu. Wśród gwiazd muzycznych znajdzie się Joshua Nelson - okrzyknięty mianem The Prince of Kosher Gospel. Jego głos porównywany jest do głosu wielkiej Mahalii Jackson. Nelson występował w salach koncertowych, synagogach i kościołach na całym świecie, wspólnie z największymi gwiazdami muzyki soulowej i jazzowej, jak m.in. Aretha Franklin, Billy Preston czy Wynton Marsalis. Joshua Nelson łączy hebrajską duchowość z soulowym brzmieniami, artysta przyznaje, że chętnie powraca muzycznie do Afryki, skąd wywodzi się naród żydowski.

1 i 2 września na Placu Grzybowskim wystąpi znakomity nowojorski kompozytor i trębacz, laureat nagrody Grammy, jeden z najwybitniejszych artystów trwającego od dwóch dekad renesansu muzyki żydowskiej - Frank London z zespołem Klezmatics.

Od kilku lat na festiwal zapraszani są wybitni artyści polscy, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji na Placu Grzybowskim z wyjątkowym repertuarem wystąpi Kayah. Artystka przygotowuje program specjalnie na Festiwal Singera. Piosenki z widowiska "Alkimja" przypomni Justyna Steczkowska. Niezwykłym wydarzeniem dziewiątej edycji festiwalu będzie występ trzech wybitnych kantorów z Jerozolimy - Alberto Mizrahiego, Benziona Millera i Yaakova Lemmera - z towarzyszeniem jerozolimskiego Chóru Sifthey Noham.

Wśród niekwestionowanych gwiazd festiwalu znajdzie się również Deborah Strauss, jedna z najbardziej uznanych artystek praktykujących do dziś tradycyjne żydowskie techniki gry na skrzypcach. The New York Times określił jej muzykę jako "wybitną". W duecie z Jeffem Warschauerem uchodzą za najbardziej aktywnych twórców sceny muzyki klezmerskiej

i jidysz, a ich styl pomimo ścisłych związków z tradycją okazał się w pełni oryginalny.

W stolicy zawita Daniel Khan - urodzony w Detroit kontrowersyjny artysta żydowskiego pochodzenia. Swoją muzykę tworzy wspólnie z niemiecką formacją The Painted Bird (nazwa od książki Jerzego Kosińskiego "Malowany Ptak'') i łączy w niej muzykę klezmerską, radykalne żydowskie pieśni, polityczny dark kabaret i punk-rocka.

Nadwiślańska La Playa i klub Mamele gościć będą Alexa Jacobowitza - kontynuatora klasycznej tradycji klezmerów. Jacobowitz od lat porywa publiczność na całym świecie muzyką żydowską wykonywaną na marimbie - południowoamerykańskiej odmianie pięciooktawowego ksylofonu. Na skrzypcach towarzyszyć mu będzie Jona Rayko.

Podczas festiwalu zobaczymy Theresę Tovę - aktorkę, piosenkarkę i pisarkę, laureatkę wielu nagród, cenioną za zmysłowy głos i spontaniczny dowcip, która z wielką swobodą występuje w kameralnych i prestiżowych klubach jazzowych Toronto, Montrealu, Paryża i Luksemburga. Niezwykły koncert zagra słynny pianista Matt Herskowitz, autor piosenek i aranżer, który uznanie krytyki zdobył dzięki kompozycji "Bach la Jazz" z nominowanej do nagrody Grammy ścieżki dźwiękowej filmu "Trio z Belville".

Nie zabraknie również nietuzinkowych wydarzeń teatralnych. Do Warszawy zawita po raz pierwszy izraelski teatr Nephesis Theatre ze spektaklem "Gimpel the Fool" - opartym na opowiadaniu noblisty I.B. Singera. "Gimpel the Fool" to surrealistyczne przedstawienie

o istocie zdrady i walce między dobrem a złem, na tle wydarzeń politycznych w Europie lat 30-tych, uzupełnione bogatą ścieżką dźwiękową głosów i muzyki klezmerskiej. Podczas festiwalu w Teatrze Żydowskim odbędzie się również pokaz najnowszego spektaklu "Ach! Odessa - Mama" w reżyserii Jana Szurmieja oraz premiera sztuki Pawła Passiniego - "Księga Blasku". Jednym z najciekawszych wydarzeń artystycznych festiwalu będzie spektakl

z udziałem wybitnych francuskich aktorek, na podstawie książki Alix Landau-Brijatoff "Just enough time to pack a few things" opowiadający poruszającą rodzinną historię w kontekście "Bullets Shoah". Dialogom towarzyszyć będzie niezwykła muzyka klezmerska, wykonywana na żywo przez wybitnego klarnecistę Davida Krakauera.

Festiwal odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września 2012, jak co roku w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w knajpkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych i innych atrakcji.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, która od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal "Warszawa Singera" jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji gromadzącym co roku od ośmiu lat najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer - Dyrektor Generalny Fundacji Shalom. Od pierwszej edycji Festiwal Warszawa Singera dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach. Poza festiwalem "Warszawa Singera" do głównych inicjatyw fundacji należą takie projekty jak m.in. Centrum Kultury Jidysz, Żydowski Uniwersytet Otwarty czy Uniwersytet III Wieku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji