Artykuły

Warszawa. Majówka na Skarpie w IT

Podczas jutrzejszej "Majówki na Skarpie" Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza do Pracowni Dokumentacji teatru, na wystawę o Barbarze Krasnodębskiej i spektakl CHÓRU KOBIET "Magnificat".

W niedzielę, 27 maja 2012 roku, ponad 50 instytucji kultury, od godziny 10.00 do zmierzchu będzie organizować w stolicy największą miejską majówkę - "Majówkę na Skarpie"! Będzie to seria wydarzeń: kulturalnych, sportowych i społecznych na szlaku Skarpy Warszawskiej. Dodatkowo w ramach tego wydarzenia stworzone zostaną strefy piknikowe, na których będzie można odpocząć, pograć w kometkę oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach. Wszystko po to, by ożywić Skarpę Warszawską i wydobyć jej ukryty potencjał.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza do zwiedzania Pracowni Dokumentacji Teatru, jedynego w Polsce miejsca zajmującego się gromadzeniem dokumentacji współczesnego teatru. Będzie można zobaczyć wybrane fragmenty kolekcji, poznać historię jej powstania, metody archiwizowania i udostępniania zbiorów. Pracownię będzie można zwiedzać w dwóch turach - o 11:00 i 13:00. Cały dzień będzie otwarta dla wszystkich piknikowiczów wystawa poświęcona Barbarze Krasnodębskiej, założycielce i wieloletniej kierowniczce Działu Dokumentacji Teatralnej Związku Artystów Scen Polskich, patronce Pracowni Dokumentacji Teatralnej.

O 20.00 kolejny pokaz nagrodzonego na festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie spektaklu CHÓRU KOBIET - pt. "Magnificat".

CHÓR KOBIET konfrontuje się z najważniejszym obrazem kobiecości w Kościele - postacią Najświętszej Marii Panny. Z jego ideologiczną i estetyczną władzą. Z magnetyczną siłą tej świętej ikony kobiecości. Cytaty z Biblii, przepisy kulinarne, teksty Jelinek, Mickiewicza i fragmenty Bachantek Eurypidesa chór miksuje z dźwiękiem komputera, trzaskiem migawek i fleszy, cytatami z gazet. Rytmizowana mowa i popowe frazy sprzęgają się z tradycyjnymi formami muzyki sakralnej. Nuty Magnificatu są samplowane, stają się podkładem dla tekstów kultury i reklam. Powstaje ideologiczno-dźwiękowy remiks. Matka Boska schodzi ze świętych obrazów.

"II Projekt CHÓRU KOBIET jest wypowiedzią na temat kobiety w systemie władzy Kościoła. Bez świętych i nie-świętych słów. To postoperowa forma, z której rodzi się wielogłosowy, popkulturowy MAGNIFICAT" Marta Górnicka

CHÓR KOBIET to nowoczesna forma teatru chórowego. Zespół tworzy 25 kobiet różnych zawodów i w różnym wieku. Pierwszy projekt CHÓRU KOBIET: "Tu mówi CHÓR, tylko 6 do 8 godzin" został wyróżniony jako NAJLEPSZY SPEKTAKL TEATRU MUZYCZNEGO i ALTERNATYWNEGO w POLSCE w sezonie 2009/2010 (Miesięcznik "Teatr"). Spektakle CHÓRU były prezentowane na festiwalach teatralnych w Czechach, Francji, Irlandii, Japonii, Niemczech i na Ukrainie.

rezerwacje: www.chorkobiet.ezapisy.pl

miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Jazdów 1

Szczegółowe informacje i mapa wydarzeń:

www.drogakultury.waw.pl/majowka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji