Artykuły

Warszawa. "Kto podskoczy jest pedałem, hej" na Brackiej

Łukasz Laxy (wiolonczela) i Rafał Urbacki (taniec) zapraszają 27 maja na koncert z pokazem tańca "Kto podskoczy jest pedałem, hej".

"W panteonie polskich męczenników brakuje wciąż geja, takiego oficjalnego patrona queerowej rewolucji a w miastach - parczków jego imienia z pomniczkiem. W dzień ruszałyby stamtąd pielgrzymki równości a po zmroku całonocne czuwania. Brakuje bazyliczki z weekendową rozpiską imprez masowych dla wierzących w zmiany i eucharystycznym cateringiem. Nie ma do kogo zanosić tęczowych modlitw, ani za co przelewać krwi, która miałaby kolor różowy."

Koncert z pokazem tańca. Choreografia z piękną muzyką o równości w historycznym miejscu na hultajsko.

Koncepcja i reżyseria: Rafał Urbacki

Opracowanie muzyczne: Łukasz Laxy

Muzyka: Johann Sebastian Bach, Benjamin Britten i przyśpiewki ruchów prawicowych opracowane na wiolonczelę

Występują: Łukasz Laxy (wiolonczela) i Rafał Urbacki (taniec)

Czas trwania: 35 min

Miejsce: Warszawa, Klub fanTOM, ul. Bracka 20a (Pałac Brzozowskich), premiera stołeczna.

Dziękujemy za pomoc Katarzynie Szustow i Teatrowi Dramatycznemu m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka, Scenie 21 w Krakowie oraz organizatorom Queerowego Maja.

Łukasz Laxy, wiolonczelista, dyrygent, ur 1982 r. na Opolszczyźnie. Uczestnik projektów Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Nadrenii - Palatynatu pod dyr. M. Luiga i K. Arpa oraz Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Inicjatywy Europejskiej pod dyrekcją I. Corretti - Kureta. Od dwóch lat na stałe współpracuje z Nigelem Kennedy jako wiolonczelista w powołanej przez niego orkiestrze kameralnej "Orchestra of Life". Jako solista i kameralista występował na festiwalach w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, m.in. wystąpił na Beethovenfest w Bonn. Gościnnie pełni funkcję koncertmistrza wiolonczel i dyrygenta orkiestry Fresco Sonare w Krakowie. Współtworzy kwartet smyczkowy Dumicz Ensemble. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi szkół muzycznych w Krakowie i Rzeszowie. Wykonywał muzykę poważną, rozrywkową i filmową ("Pręgi" M. Piekorz) m.in. z K. Pendereckim, J. Staniendą, M. Maciaszczykiem, J. Olejniczakiem, M. Z. Nicholle (Z STAR), A.M. Jopek, Zakopower, P. Wyleżoł, Nikki Yeaoh, Cleveland Watkins. Uczestnik kursów mistrzowskich wiolonczelowych (R. Jabłoński, J.Podhoransky, C. Ilea, J. Berger) i dyrygenckich (G. Chmura, C. Metters). Działa na rzecz równouprawnienia osób LGBTQ angażując się w przedsięwzięcia "Wiary i Tęczy" oraz Krakowskiego Kolektywu Twórczego na Scenie 21 w Krakowie.

Rafał Urbacki, choreograf, reżyser, performer, ur. w 1984 r. na Górnym Śląsku. Studiował reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Edukację ruchową rozpoczął w 2005 r. jako tancerz na wózku w Teatrze Tańca 'Kierunek' w Bytomiu (udział w projektach m.in. Gessel Mason, Victorii Fox). Uczeń Iwony Olszowskiej. Rezydent w programie SOLO PROJEKT 2010 w Starym Browarze w Poznaniu - lecture performance 'Mt 9,7' był prezentowany podczas m.in. 20 TanzTage w Berlinie i Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu. Choreograf w spektaklach duetu Strzępka/Demirski - 'Tęczowa Trybuna 2012', musicalu 'Położnice Szpitala Św. Zofii', 'W imię Jakuba S.' oraz 'Dwunastu gniewnych ludzi' w reż. R. Rychcika. Reżyser projektów: 'W Przechlapanem' z osobami o alternatywnej motoryce (Instytut Teatralny w Warszawie, 2012), 'Rewind' o dorastaniu w latach 90 (projekt niezależny, Warszawa-Kraków, 2011), 'Mover. Projekt społeczny' o tancerzach w Polsce (MKTWiFST w Bytomiu, 2010), 'Zrównywanie' o przestrzeni życiowej mieszkańców Śląska (Bytom, 2009). Performer w licznych projektach solowych i video-dance ('The Lift') 2009, 'The Adventures of Giraffe & Charming Sealy'. Od trzech lat porusza się bez pomocy wózka dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu opartej o taniec współczesny i techniki świadomościowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji