Artykuły

Poezja w knajpie

Przy dźwiękach skocznej tanecz­nej muzyki drzwi do sali teatral­nej wreszcie otwierają się. Znaj­dujemy się w jakiejś knajpie. Ewa Wójciak na środku parkietu wygina się w tańcu, Tadeusz Janiszewski moczy nogi w misce, Marcin Kęszycki biega po sali z czerwonym czajnikiem. Aktorzy witają nas, pomagają odszu­kać wolne miejsce na mocno przycia­snej wielojęzycznej widowni. Wszys­cy - i aktorzy, i widzowie wydają się szczególnie podekscytowani. Oto wreszcie legendarny "Teatr Ośmego Dnia" w półtora roku po poprzedniej swej premierze "Sabatu" i w swoje 30-lecie zdecydował się pokazać Po­znaniowi najnowszy, a od tak dawna już zapowiadany spektakl "Tańcz, póki możesz."

A są to wyimprowizowane w ciągu zdających się nie mieć końca prób i ćwiczeń pełne emocji aktorskiej i eks­presji sceny, obrazy. Wszystkie świet­ne są w ruchu, geście i emocji, cho­ciaż nie zawsze komponują się w jednorodną stylistycznie i znaczenio­wo całość. Najpiękniejsza jest scena odejścia i odpłynięcia na łodzi Charo­na nagich aktorów, tak bardzo jednak inspirowana teatrem Leszka Mądzika. Widz uczestnicząc w tym spektaklu pozostaje pod wrażeniem ogromnej emanujacej z aktorów emocji i jakże sugestywnej gry światła, ale równo­cześnie ma chyba pewne trudności w znaczeniowym uporządkowaniu so­bie proponowanego mu ciągu zda­rzeń.

O czym więc jest ten spektakl? Najogólniej mówiąc o życiu. O na­szym codziennym życiu w biegu, cią­gle w ruchu, w tańcu, we wciąż zmieniających się układach, w któ­rych trzeba nam grać, być i tańczyć.

Ale jest to także rzecz o miłości, po­święceniu, zdradzie. Tak jednak emo­cjonalna i tak wykreowana, że z wiel­kim trudem poddająca się chłodnej racjonalnej znaczeniowo interpreta­cji. Ci którzy twierdzili, że wraz z odejściem Lecha Raczaka "ósemki" absolutnie się skończą, nie mieli chy­ba racji. To przedstawienie jest lepsze i bardziej dojrzałe teatralnie od "Sa­batu," i jeśli mu czegoś brakuje to chyba tylko tej precyzji myślowej, jaką wnosił do tego teatru Lech Ra­czak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji