Artykuły

"Pan Tadeusz" z humorem, dla szkól

"Pan Tadeusz" w reż. Ireny Jun w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Ewa Podgajna w Gazecie Wyborczej - Szczecin.

Inscenizacja epopei narodowej w reżyserii Ireny Jun skrzy się humorem. Premiera odbyła się w niedzielę.

Warto wiedzieć, kim jest reżyserka pierwszej w historii Teatru Współczesnego inscenizacji "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

To wielka dama polskiego teatru. Wybitna monodramistka, która sięga zawsze po wielką literaturę. Jurorka w konkursach recytatorskich (najednym z nich poznała młodziutką Annę Augustynowicz). Aktorka, która sama zagrała "Pana Tadeusza" jako monodram. Doskonale pamięta tekst poematu i na próbach w Teatrze Współczesnym z zapałem recytowała role z aktorami.

Wspólnie przygotowali przedstawienie, które na pierwszy plan wydobywa wspaniały humor "Pana Tadeusza". Inscenizacja skrzy się dowcipem. Zapisanym w eposie Adama Mickiewicza, ale też wydobytym w kreacjach aktorskich (wspaniale komediowo kreuje postać Hrabi - Paweł Niczewski). Również zawartym w pomysłach na sytuacje sceniczne (np. kiedy Tadeusz wraca do Soplicowa, grający go Wojciech Sandach wjeżdża na scenę ubrany w kostium historyczny, ale... na rolkach).

Piękne stylizowane kostiumy historyczne nadają malarskości scenom. Aktorzy grają na zwykłych podestach, które sami przesuwają na scenie, podkreślając też w ten sposób umowność teatralnej zabawy. Czemu ona ma służyć? Jaka może być dziś rola "Pana Tadeusza"? Dzieło Mickiewicza pełniło w swej historii różną rolę. Przedstawienie rozpoczyna się od wejścia aktorów między publiczność. Namawia-ją widzów do wspólnego mówienia "Inwokacji". Każdy uczył się jej na pamięć. W pewnym momencie nadają też modlitewny ton recytacji. W ton patriotyczny przedstawienie Jun uderzy po przerwie. Choć poruszająca jest scena, w której Gerwazy (barwna kreacja Arkadiusza Buszko) wybacza Robakowi (rozczarowujący Konrad Pa-wicki) i dźwiga w dal jego ciało - sam temat ojczyźniany wypada w inscenizacji bardzo koturnowo. Tu spektakl Ireny Jun przywołuje tylko kawałek klasycznego teatru, który pielęgnuje swoje dziedzictwo narodowe. Będą na to masowe wyprawy szkół.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji