Artykuły

Gdańsk. Bogaty konkurs o "Złotego Yoricka"

Tegoroczny Festiwal Szekspirowski zapowiada się bardzo atrakcyjnie z kilku powodów. Jednym z nich będzie finał konkursu o najlepszą inscenizację szekspirowską ubiegłego roku. Na przełomie lipca i sierpnia zobaczymy w Gdańsku trzy polskie produkcje oparte na tekstach Williama Szekspira.

W Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2011/2012 zostały wyłonione trzy polskie spektakle. Wszystkie ujrzymy na tegorocznym Festiwalu Szekspirowskim.

O "Złotego Yoricka" powalczą "Burza" [na zdjęciu] w reżyserii Mai Kleczewskiej przygotowana przez zespół Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy, "Makbet" w reżyserii Marcina Libera z Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz "Ryszard III" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego przygotowany przez zespół Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi. Po obejrzeniu tych spektakli specjalnie powołane jury podejmie decyzję, które z przedstawień otrzyma nagrodę "Złotego Yoricka" przyznawaną przez Zarząd Fundacji Theatrum Gedanense od 1994 roku.

- "Makbeta" Teatru Współczesnego w Szczecinie trzeba docenić za rozmach inscenizacyjny i drapieżną wykładnię Szekspirowskiego dramatu. Jego mocną stroną jest zarówno błyskotliwa gra obrazami kultury masowej, jak i nowatorska koncepcja postaci: rozpisanego na dwie osoby Makbeta oraz trzech wiedźm, nieludzkich istot, które obdarzone zostały zwierzęcą ekspresją - wyjaśnia Monika Żółkoś, teatrolog i selekcjonerka Konkursu o "Złotego Yoricka". - W "Burzy" Teatru Polskiego w Bydgoszczy należy podkreślić odwagę inscenizacyjną. Twórcy proponują widzowi radykalny eksperyment artystyczny, w centrum którego znajduje się rodzinna trauma. Nie jest to inscenizacja dramatu, lecz próba takiego użycia tekstu Szekspira, aby - wychodząc od niego - uobecnić na scenie wyparte, obecne w nieświadomości treści. Z kolei "Ryszard III" z Teatru im. Jaracza w Łodzi jest przedstawieniem niezwykle czystym, oszczędnym inscenizacyjnie, a jednocześnie gęstym od znaczeń. Jego niekwestionowanym walorem jest psychologiczna głębia i wiarygodność postaci, w które widz wierzy od pierwszej kwestii.

Organizatorzy Festiwalu Szekspirowskiego od lat starają się przedstawić możliwie szeroką propozycję inscenizacji szekspirowskich, która trafi zarówno do wyrobionego, poszukującego widza, jak i zwolennika mniej wymagającego repertuaru.

W tym roku głównym wydarzeniem festiwalu będzie spektakl "Hamlet" w reżyserii Luca Percevala z Teatru Thalia w Hamburgu, z którym Perceval realizuje ostatnie swoje produkcje. Luc Perceval to świetny flamandzki reżyser, który w ostatnich latach prezentował w Polsce swoje "The Truth About The Kennedys" na Malta Festival w Poznaniu (2010) i wspaniałą "Penthesileę" na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Warszawa Centralna (2008). W 2007 roku Perceval był już na Festiwalu Szekspirowskim i pokazał w Gdańsku "Otella" z Münchner Kammerspiele. W spektaklu, który zobaczymy na tegorocznym Festiwalu Szekspirowskim, tytułową postać Księcia Danii zagra dwóch aktorów.

Drugą reżyserską gwiazdą festiwalu będzie Silviu Purcarete, wybitny twórca rumuński na stałe mieszkający we Francji. Trzy szekspirowskie inscenizacje Purcarete znalazły się w programie Festiwalu w poprzednich latach: głośny "Tytus Andronikus" (1998), "Wieczór Trzech Króli" (2006) oraz "Miarka za miarkę" (2008). Wszystkie spotkały się z dobrym przyjęciem. Tym razem Purcarete wraz z zespołem Teatru Narodowego w Craiovej przygotował "Burzę".

Na festiwalu będzie miejsce także dla rosyjskiej awangardy. Konstantin Bogomołow przywiezie spektakl pod przewrotnym tytułem "Lir. Komedia" z Teatru Prijut Komedianta w Petersburgu. Bogomołow to jeden z najciekawszych współczesnych twórców filmowych i teatralnych w Rosji. Jego spektakle, często prowokacyjne, łamią konwencje teatralne. "Lir. Komedia" nie stanowi wyjątku. Słynna tragedia Szekspira wystawiona zostanie jako komedia. W roli tytułowej wystąpi tragikomiczna aktorka Rosa Khairulin, związana z moskiewskim Teatrem Studio Tabakowa.

Po raz pierwszy na festiwalu zobaczymy spektakl z Macedonii - będzie to "Hamlet" przygotowany przez Dejana Projkowskiego - reżysera teatralnego, dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w Skopje. Jego inscenizacja zapowiadana jest jako świeża i współczesna próba odczytania szekspirowskiego tekstu przez pryzmat najnowszej bałkańskiej historii. Na festiwalu będzie można zobaczyć także "Hamleta" włoskiego Teatro del Lemming, kolejny spektakl w stylu community play angielskiej grupy Parrabolla - "Opowieść zimową" oraz lalkowy spektakl Adama Walnego.

Dodatkowo podczas Festiwalu Szekspirowskiego prezentowane są również dzieła trójmiejskich twórców grane na najmniejszej gdańskiej scenie: w Teatrze w Oknie, przy ulicy Długiej w ramach nurtu SzekspirOFF. Festiwalowi towarzyszyć będą także różnorodne działania edukacyjne Letniej Akademii Szekspirowskiej, skierowane głównie do młodych ludzi.

XVI Festiwal Szekspirowski odbywać się będzie w dniach 27 lipca - 5 sierpnia 2012 w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Budżet festiwalu nie jest jeszcze zamknięty, obecnie wynosi około 1 mln zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji