Artykuły

Białystok. Przedwojenny film z Norą Ney na Plantach

Po pół wieku z okładem znakomita przedwojenna aktorka Nora Ney powróci do rodzinnego Białegostoku. W niedzielę na ogromnym ekranie na Plantach.

To będzie niezwykły pokaz, gratka nie tylko dla kinomaniaków. Na olbrzymim ekranie (12x17 metrów) zobaczymy archiwalny film z 1929 roku "Policmajster Tagiejew" z Sonią Nejman (Nora Ney) w jednej z ról. Reżyser Juliusz Gardan przygotował go na podstawie powieści Gabrieli Zapolskiej - "Pan policmajster Tagiejew". W filmie jedyna białostocka przedwojenna aktorka, o której było głośno w przedwojennym światku filmowym, występuje obok tak znanych aktorów, jak m.in.: Adolf Dymsza, Maria Bogda, Eugeniusz Bodo. Nora Ney gra tu Józię, pokojówkę Horskich, zakochaną w synu swoich pracodawców, która w pewnym momencie chwyta za rewolwer...

Nie przegap tego filmu! Po pierwsze nigdy wcześniej w Białymstoku nie prezentowano archiwalnego filmu na tak dużym ekranie, po drugie - pokaz przywraca dawną tradycję białostockiego kina Polana - pod chmurką.

Po trzecie zaś - do filmu na żywo zagra zespół Wszystkie Wschody Słońca, formacja mająca swoje własne niepowtarzalne brzmienie, określane jako "reggae epoki techno" (elektroniczne bity połączone z reggaeowym pulsem pasu). Toteż pokaz filmu w takich rytmach może dostarczyć niezłych emocji i estetycznych wrażeń (jak zresztą wszystkie organizowane dotąd przez Białostocki Ośrodek Kultury pokazy filmów niemych z nowoczesną muzyką na żywo).

Pokaz odbędzie się w ramach Dni Białegostoku. niedz., godz. 21.30, Planty

O czym jest film

Zabór rosyjski. Podwarszawskie miasteczko. Panem życia i śmierci jest tu policmajster Tagiejew, łapówkarz i gnębiciel Polaków. Grono obywateli pod kierunkiem Horskiego chce wnieść na niego skargę do gubernatora. Tagiejew dowiaduje się o tym i zamierza zniszczyć Horskiego przez wplątanie w aferę kompromitującą jego syna. Sprawę w swoje ręce bierze zakochana w Kaziu służąca Józia...

***

Nora Ney

Czarnooka, niewysoka brunetka o egzotycznej urodzie. Zanim jednak Sonia Nejman została Norą Ney i zdobyła tytuł "Królowej ekranu polskiego" (1932), była zwykłą dziewczynką, córką eksportera budowlanego, który słyszeć nie chciał o tym, by Sonia została gwiazda filmową. Urodziła się w 1908 r. w wiosce Szelachowskie pod Białymstokiem. Dzieciństwo spędziła w Baku, gdzie rodzina Soni przeprowadziła się przed I wojną światową. W 1921 roku Nejmanowie powrócili do Białegostoku i Nora zaczęła się uczyć w prywatnym gimnazjum koedukacyjnym Druskina. W 1925 roku zdała maturę. I choć rodzice nie wyrazili zgody, Sonia była uparta i wyjechała do Warszawy, by uczyć się w Instytucie Filmowym Wiktora Biegańskiego. Jej egzotyczna uroda przypadła do gustu reżyserom i Sonia zadebiutowała już w 1926 roku niewielką rolą w filmie Biegańskiego "Gorączka złota". Potem przyszły kolejne filmy, realizowane wraz z mężem - operatorem filmowym Sewerynem Szteiwurzlem oraz reżyserem Juliuszem Gardanem. Wielką popularność przyniosła jej właśnie rola Józi w "Policmajstrze Tagiejewie". Z czasem zyskała status gwiazdy. Do Białegostoku przyjeżdżała często i tu zwykle witano ja owacyjnie.

Wyszła drugi raz za mąż - za krytyka filmowego Józefa Fryda. Po wybuchu wojny wraz z mężem i córką Joanną uciekła na Wschód, po czym w 1946 roku wyemigrowała do USA. Tam grywała już tylko epizodyczne role. Żeby zapewnić byt Joannie i sobie - ciężko pracowała w fabryce. Zmarła w 2003 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji