Artykuły

Bydgoszcz. "Oniegin" bez Mariusza Kwietnia na BFO

Lód na scenie, półnadzy tancerze w polonezie i historia rodem z Puszkina. Nową wersję "Eugeniusza Oniegina" pokażą w Operze Nova teatry muzyczne z Krakowa i Poznania.

I choć przywiozą do Bydgoszczy spektakl bez Mariusza Kwietnia, gwiazdy Metropolitan Opera to i tak warto się na niego wybrać. Nie tylko dla pięknej muzyki Piotra Czajkowskiego. Twórcy poszukali nowego sposobu na "Oniegina". Michał Znaniecki, reżyser: - Chcemy opowiedzieć tę historię poezją i emocjami. Nasza realizacja wychodzi z myślenia klasycznego, ale nie szukamy w niej realizmu. Ta inscenizacja może zaskoczyć - mówił przed premierą.

Co zobaczymy na scenie?

Kurtyna idzie w górę, a przed oczami pojawia się nam lodowa, mroźna scenografia. - Lód jest naszym motywem przewodnim. To symboliczne odzwierciedlenie serca głównego bohatera. Trzeci akt spektaklu będzie rozgrywać się w wodzie - metaforyczne serce z lodu roztapia się - tłumaczą realizatorzy spektaklu. Recenzenci wytknęli im brak realizmu i nieco niespójną koncepcję dzieła. - Panowie tańczą w cylindrach, panna Olga gra w bilard w towarzystwie pobudzonej jej obecnością gromady mężczyzn, Oniegin wkracza do sypialni Tatiany i rozsiada się w jej panieńskim łóżeczku (...). Poloneza w III akcie odtańczyli zaś półnadzy tancerze i skąpo odziane tancerki" - czytamy w recenzjach.

Tytułowy bohater jest człowiekiem rozczarowanym światem, w którym nie zaznał ani prawdziwej przyjaźni, ani miłości. Zniechęcony i znudzony życiem wyjeżdża na wieś. Nie umie jednak nawiązać kontaktu z sąsiadami i odtrąca szczerą miłość Tatiany. Jak potoczą się jego losy przekonają się Ci, którzy wybiorą się na spektakl do Opery Nova.

Niedziela - 06.05. Opera Nova w Bydgoszcz - godz. 19; bilety 140, 90, 60 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji