Artykuły

Gliwice. Wkrótce dwa wielkie wydarzenia w GTM

Od 10 do 20 maja na scenie przy Nowym Świecie, w Ruinach Teatru Victoria, na Scenie Bajka-Kina Amok - XXIII Gliwickie Spotkania Teatralne. 19 maja natomiast - polska premiera musicalu "Tarzan"

10 maja zapraszamy na dwudziestą trzecią już edycję Gliwickich Spotkań Teatralnych. Jak co roku, Impresariat Gliwickiego Teatru Muzycznego zaprezentuje widzom zróżnicowany repertuar, w którym nie zabraknie ważnych realizacji czołowych polskich twórców teatralnych. Mocną stroną tegorocznej edycji są zwłaszcza występy gwiazd sceny i ekranu, m.in. Krystyny Jandy, Anny Polony, Doroty Segdy, Daniela Olbrychskiego, Mariana Opanii, Marcina Perchucia, Adama Woronowicza i Wiktora Zborowskiego.

Tegoroczne GST zainaugurują "ZAKLĘTE REWIRY" Teatru Konsekwentnego i Teatru Studio z Warszawy, głośny stołeczny spektakl, adaptację powieści Henryka Worcella, znanej m.in. z filmu w reżyserii Janusza Majewskiego z Markiem Konradem w roli głównej. To opowieść o pracy kelnerów ruchliwej restauracji, która stanowi czytelną metaforę życiowych uwikłań człowieka w ogóle. Atutem przedstawienia jest znakomita muzyka, a jego widzowie, dzięki pomysłowi scenografki Sylwii Kochaniec, sami poczują się jak goście restauracji. Stołeczny "set" kontynuować będzie spektakl "PO DRODZE DO MADISON" wg Roberta Jamesa Wallera w reżyserii Grzegorza Warchoła, zrealizowany w warszawskim Teatrze 6. Piętro, założonym i prowadzonym przez Michała Żebrowskiego. Ta wzruszająca opowieść o niezwykłej miłości pary dojrzałych ludzi przygotowana została z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Daniela Olbrychskiego, któremu na scenie towarzyszyć będzie Dorota Segda. Równie znakomitą obsadą może się pochwalić "PAN JOWIALSKI" Teatru Polonia w Warszawie. W tej wyreżyserowanej przez Annę Polony i Józefa Opalskiego perełce Aleksandra Fredry, z której pochodzi słynny wiersz "Paweł i Gaweł", widzowie GST zobaczą m.in. Krystynę Jandę i Mariana Opanię. Przedstawienie udowadnia, jak ogromne pokłady śmiechu leżą w klasyce polskiej literatury dramatycznej, która w dynamicznej interpretacji doświadczonych twórców błyszczy pełnią swego niezaprzeczalnego dowcipu.

Wielki klasyczny repertuar będą w tym roku w Gliwicach reprezentowały spektakle "BRACIA KARAMAZOW" Teatru Provisorium na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego, znakomite przedstawienie, w którym występuje m.in. Adam Woronowicz, i które od roku zbiera najwyższe noty na najważniejszych polskich festiwalach teatralnych, oraz "HAMLET" Teatru im. S. Żeromskiego z Kielc, kontrowersyjny spektakl w reżyserii Radosława Rychcika, jedno z najciekawszych przedstawień Szekspirowskich ubiegłego roku w polskim teatrze. Rychcik pokaże również na GST swoją "SAMOTNOŚĆ PÓL BAWEŁNIANYCH", prezentowaną wcześniej m.in. w Nowym Jorku na festiwalu Under the Radar oraz w Berlinie w ramach programu Polska Prezydencja 2011.

Gościem gliwickiego festiwalu będą także zespoły Teatru Ósmego Dnia z Poznania, który zaprezentuje spektakl "OSADZENI. MŁYŃSKA 1", będący rezultatem współpracy z poznańskim aresztem śledczym; Anna Polony, która wystąpi w spektaklu "NOC WIELKIEGO SEZONU" opartym na prozie Brunona Schulza; Marcin Perchuć, który pokaże swój najnowszy monodram "OJCIEC BÓG"; oraz Teatr im. Stefana Jaracza, który przywiezie do Gliwic "REWIZORA" Gogola w reżyserii Marka Fiedora, znakomitego reżysera, znanego widzom GST m.in. z takich spektakli, jak "Matka Joanna od Aniołów" czy "Baal". XXIII edycję Gliwickich Spotkań Teatralnych zamknie przedstawienie "SHITZ" Hanocha Levina Teatru Ateneum z Warszawy w reżyserii Artura Tyszkiewicza, z brawurową rolą Wiktora Zborowskiego.

Ofertę tegorocznych GST wzbogacają spektakle plenerowe - "SALTO MORTALE" Teatru Strefa Ciszy z Poznania i "ZÁZRAČNY DIVADELNY AUTOMAT" Teatru Tatro ze Słowacji - oraz imprezy towarzyszące, m.in. spotkania z realizatorami prezentowanych przedstawień.

Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.teatr.gliwice.pl

BILETY: od 8 do 110 zł; na wybrane spektakle - bilety "Student" ze zniżką 50%

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

PRAPREMIERA POLSKA!

Od 19 maja do 3 czerwca 2012 - scena Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu

TARZAN

musical w 2 aktach

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

19 maja 2012 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zaprezentowana zostanie polska prapremiera musicalu "Tarzan" z muzyką i słowami Phila Collinsa, przygotowana przez Gliwicki Teatr Muzyczny we współpracy z Domem Muzyki i Tańca. Następnego dnia, czyli 20 maja spektakl zostanie wystawiony z okazji V Metropolitalnego Święta Rodziny, a kolejne przedstawienia zaplanowano na 31 maja oraz 1, 2 i 3 czerwca br.

Przypomnijmy, że najpierw powstała powieść w odcinkach Edgara Rice'a Burroughsa zatytułowana: "Tarzan wśród małp", a potem w roku 1936 klasyczny już dzisiaj film z Johnnym Weissmullerem w głównej roli. W 1984 roku serca kinowych widzów jako Tarzan i Jane podbili Christopher Lambert i Andie MacDowell. Z kolei w roku 1999 na ekrany kin weszła animowana wersja "Tarzana" wyprodukowana przez wytwórnię Disneya, do której muzykę skomponował Phil Collins. Musical "Tarzan", będący jej adaptacją, miał światową premierę na Broadwayu w 2006 roku. Phil Collins wykorzystał w spektaklu największe przeboje pochodzące ze ścieżki dźwiękowej filmu, między innymi: "You'll Be In My Heart" - utwór, za który w 2000 roku otrzymał Oscara w kategorii: najlepsza piosenka filmowa, a ponadto: "Two Worlds", "Son Of Man" i "Strangers Like Me", dopisując do nich dziewięć kolejnych kompozycji.

W 2007 roku musical "Tarzan" zawitał do Europy, w Scheveningen w Holandii odbyła się premiera jego pierwszej międzynarodowej produkcji. W 2008 roku powstała, przygotowana z niebywałym rozmachem, inscenizacja w Hamburgu, która na scenie tamtejszego teatru jest wystawiana do dziś.

Polska prapremiera "Tarzana" będzie jednym z największych musicalowych widowisk w dotychczasowej historii tego gatunku w Polsce. Widzowie znajdą w "Tarzanie" wszystko, co najlepsze w wielkim musicalowym widowisku: przebojową muzykę, zaskakujące efekty sceniczne, barwne kostiumy Elżbiety Terlikowskiej, ekwilibrystyczne popisy akrobatów i gimnastyków. Obok utalentowanych młodych aktorów, wyłonionych w ogólnopolskim castingu, na scenie pojawią się artyści doskonale znani miłośnikom musicalu w naszym kraju. W roli tytułowej wystąpią Wiktor Korszla, debiutujący aktor musicalowy, wokalista i tancerz, oraz Paweł Kubat, znany m.in. z roli Danny'ego Zuko w "Grease" w Teatrze Muzycznym w Gdyni, którym jako Jane będą towarzyszyły Anna Gigiel, aktorka związana z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma (m.in. Fantine w "Les Misérables") i Dominika Kramarczyk, studentka gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego, znana ze sceny GTM m.in. dzięki roli Evelyn Nesbit w musicalu "Ragtime". W rolę groźnego goryla Kerczaka wcielą się Damian Aleksander, również występujący na stałe w stołecznej Romie (m.in. tytułowy Upiór w "Upiorze w operze" oraz Jean Valjean w "Les Misérables") i Michał Musioł, popularny solista Gliwickiego Teatru Muzycznego (m.in. Tateh w "Ragtime" i Horacy w "Hello, Dolly!"). Jako Kala, przybrana matka Tarzana, wystąpią: solistka Gliwickiego Teatru Muzycznego Wioletta Białk, znana na Śląsku z licznych musicalowych ról (m.in. Dorothy Brock w "42 ulicy", Sarah / Matka w "Ragtime" i Lucy w "Jekyllu & Hydzie") oraz Edyta Krzemień (Christine z "Upiora w operze" i Fantine z "Les Misérables" w warszawskiej Romie). Ojca Jane, sympatycznego profesora Portera, zagra z kolei Michał Breitenwald, aktor filmowy i teatralny, znany ze scen warszawskich oraz z filmów takich jak "Pan Tadeusz", czy "Wrota Europy". Jako Terk, małpi przyjaciel Tarzana, wystąpią Maciej Glaza, student Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku, oraz Andrzej Skorupa, aktor Gliwickiego Teatru Muzycznego, znany z jego sceny m.in. dzięki rolom w musicalach "Hair" (Claude) i "High School Musical" (Chad), a stołecznym widzom jako Frank w "The Rocky Horror Show" w Och-teatrze.

Reżyserem musicalu jest Tomasz Dutkiewicz, dyrektor warszawskiego Teatru Komedia, autorką choreografii Sylwia Adamowicz, a scenografii Wojciech Stefaniak. Tłumaczenia libretta i tekstów piosenek dokonał Jacek Mikołajczyk. Kierownictwo muzyczne sprawuje Sebastian Perłowski.

Warto dodać, że "Tarzan" to nie tylko spektakl familijny, idealnie nadający się na wspólną, rodzinną wielopokoleniową wyprawę teatralną, ale także widowisko będące w stanie zaspokoić wymagania najbardziej wytrawnych fanów musicalu.

Polską prapremierę "Tarzana" Gliwicki Teatr Muzyczny i Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu przygotowują przy wsparciu samorządów Gliwic i Zabrza.

BILETY: od 20 do 60 zł, szczegóły: www.teatr.gliwice.pl i www.dmit.com.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji