Artykuły

W mrokach miłości

"Eugeniusz Oniegin" w reż. Michała Znanieckiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Pisze Andrzej Chylewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.

W cyklu "Rok mężczyzn w Teatrze Wielkim w Poznaniu" dyrektor Michał Znaniecki przygotował i zaprezentował "Eugeniusza Oniegina", operę w trzech aktach z muzyką Piotra Czajkowskiego, skomponowaną w latach 1877-78 do libretta samego kompozytora i Konstantina Szyłowskiego na podstawie poematu Aleksandra Puszkina. Dodatkowe światło na poznańską premierę (28 kwietnia 2012) rzuca fakt, że właściwie poznaniacy ujrzeli owoc koprodukcji Teatru Wielkiego Poznania już wcześniej zaprezentowany w Krakowie, Hiszpanii i Argentynie. A "Eugeniusz Oniegin" wszak nie tak daleki był od nazwania go "Tatiana", od innej głównej postaci poematu Puszkina.

Wypowiedzi na temat "Oniegina" samego dyrektora Znanieckiego i odgłosy związane z wcześniejszymi jego wystawieniami świadczyły o uwypukleniu zwłaszcza stanów emocjonalnych i relacji pomiędzy bohaterami opery. A wszystko to w kontekście reakcji bardzo różnej publiczności, od tej uświadomionej, polskiej, aż po kompletnie nieświadomą, południowoamerykańską. Dodatkowo w zgodzie z dostępnymi potencjalnie wykonawcami. Czy to zamierzenie się powiodło?

Poznań obejrzał dzieło zrobione z rozmachem i wigorem, różnie wszak rozumianymi. Tego drugiego nie zabrakło dyrygentowi Łukaszowi Borowiczowi, choć tu i ówdzie ten wielce utalentowany człowiek jakby zapominał o chwilach muzycznego oddechu, czy zawieszeniu frazy (choćby w długiej nocnej kwestii Tatiany w I akcie). Za jego sprawą natomiast wielokrotnie dobrze zabrzmiała orkiestra Teatru Wielkiego.

Rozmachu i zapierających dech pomysłów nie zabrakło scenografowi spektaklu, znanemu już w Poznaniu ("Ernani", "The Fairy Oueen", "Demetrio") Liugiemu Scoglio, ale niejednokrotnie wykreowane przez niego rzeczywistości były zbyt nierzeczywiste, tudzież przypominające klimaty raczej z Czechowa (I akt), czy przytłaczające psychologiczną wymowę oryginału Puszkina.

Podziwiając niejednokrotnie wcześniejsze dokonania realizatora świateł Bogumiła Palewicza, zastanawiałem się nad - nie wiem czy konieczną - jego tendencją do kreowania świata wyłącznie mroków w "Onieginie".

Spośród wielu elementów reżyserii opery "Oniegin" Michała Znanieckiego w pamięci operomanów pozostanie zapewne finałowe poruszanie się wykonawców w wodzie powstałej z metaforycznego lodu, który przez lata więził serce Oniegina. Wcześniejsza kapitalna scenka "topniejącego" tekstu i taniec za symbolizującą lód folią były znakomite, ale owa wodna dosłowność, jak każda podobna w teatrze - przegrywa. Wystarczyło obejrzeć brodzących w wodzie wykonawców wychodzących po finale do ukłonów...

Poznańska wersja "Oniegina" ma swoich wyróżniających się solistów. Relatywnie epizodyczną partią Gremina zachwycił kapitalny bas Aleksander Teliga. Baryton Marcin Bronikowski wokalnie i postaciowo potwierdził, że jego Oniegin słusznie zbiera gratulacje na scenach operowych świata. Młoda Magdalena Nowacka jako Tatiana ze sceny na scenę mocniej udowadniała swoje możliwości. Oby udawało się jej to w dalszym życiu muzycznym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji