Artykuły

Poznań. Premiera "Eugeniusza Oniegina" w Teatrze Wielkim

Premierę opery "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego pokaże w sobotę Teatr Wielki w Poznaniu. Spektakl wyreżyserował Michał Znaniecki.

Odtwórcą tytułowej partii w spektaklu będzie Marcin Bronikowski. Kierownikiem muzycznym jest Łukasz Borowicz, scenografem - Luigi Scoglio, a choreografię przygotowała Diana Theocharidis.

Jak powiedział we wtorek w Poznaniu Michał Znaniecki, motywem przewodnim inscenizacji jest lód będący symbolicznym odzwierciedleniem serca głównego bohatera. Trzeci akt spektaklu rozgrywa się w wodzie, kiedy to metaforyczne serce roztapia się.

- Serce Oniegina jest zamrożone, on stara się skontaktować przez tę bryłę lodu ze światem zewnętrznym, z innymi ludźmi. Kiedy ta bryła się rozpuszcza, kiedy nawet lodowe żyrandole topią się, Oniegin może sobie pozwolić na wielkie emocje - tłumaczył Znaniecki.

- Dekoracja jest robiona codziennie, ona w cieplejszych teatrach rozpuszcza się szybciej, przy zimniejszej publiczności - wolniej - podkreślił.

Spektakl na podstawie poematu Aleksandra Puszkina powstał w koprodukcji poznańskiej sceny, Opery Krakowskiej, Abao-Olbe w Bilbao i Teatro Argentino de La Plata. Premiera miała miejsce w grudniu 2010 na deskach Opery Krakowskiej, premiera argentyńska odbyła się w marcu 2011 roku, miesiąc później spektakl zobaczyła publiczność w Hiszpanii. W Poznaniu opera pokazywana jest w ramach "roku mężczyzn" - cyklu, w ramach którego premiery poświęcone są męskim postaciom operowym.

Akcja opery rozgrywa się w XIX w. w Rosji. Tytułowy bohater to człowiek rozczarowany światem, brakiem prawdziwej miłości i przyjaźni. Zniechęcony i znudzony życiem wyjeżdża na wieś, gdzie poznaje Tatianę. Odtrąca jednak jej miłość i woli adorować jej siostrę, Olgę, co prowadzi Oniegina do tragicznego pojedynku z jej narzeczonym. Oniegin wyrusza w podróż, po powrocie ponownie spotyka Tatianę, w której się zakochuje.

"Eugeniusz Oniegin" Znanieckiego otrzymał prestiżową nagrodę Premios Liricos Teatro Campoamor za najlepszą produkcję premierową roku 2011 w Hiszpanii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji