Artykuły

Legnica. Teatr antycznych Greków w Caffe Modjeska

Mirosław Kocur, reżyser teatralny, historyk i teoretyk teatru profesor będzie w środę 25 kwietnia kolejnym gościem spotkań w legnickiej Strefie Kultury. Tematem będzie teatr antycznych Greków. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Autor książek "Teatr antycznej Grecji" (2001), "We władzy teatru. Aktorzy i widzowie w antycznym Rzymie" (2005) oraz "Drugie narodziny teatru. Performanse mnichów anglosaskich" (2010), profesor w Uniwersytecie Wrocławskim i w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie jest nie tylko wybitnym uczonym i błyskotliwym publicystą, ale także praktykiem teatru.

Już w trakcie studiów na wydziale budownictwa Politechniki Wrocławskiej brał udział w serii przedsięwzięć i stażów Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, prowadził też na uczelni własny teatr Kollaże, organizował happeningi i akcje parateatralne. Jako inżynier i absolwent tej uczelni przez trzy lata budował jednak nie teatr, ale mosty na Podkarpaciu.

Nie zerwał jednak swych kontaktów z Teatrem Laboratorium i latem 1981 r. uczestniczył w cyklu stażów, które zaowocowały zaproszeniem do Teatru Źródeł, ostatniego projektu badawczego, jaki Grotowski zrealizował w Polsce. Pod wpływem tych doświadczeń przeprowadził serię własnych akcji parateatralnych na łemkowszczyźnie. Było to ostateczne rozstanie się z wyuczonym zawodem inżyniera budownictwa. W 1982 roku Mirosław Kocur złożył w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie egzemplarz reżyserski tragedii Eurypidesa "Bachantki" i rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Dramatu.

Po ukończeniu tych studiów pracował jako reżyser m.in. w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze, by po powrocie do Wrocławia objąć kierownictwo artystyczne Drugiego Studia Wrocławskiego, które Zbigniew Cynkutis założył w miejsce Teatru Laboratorium Grotowskiego. Wyreżyserował m. in.: "Fedrę" Seneki, "Prometeusza" Ajschylosa, "Anhellego" wg Słowackiego, "Martwe dusze" wg Gogola, "Magię grzechu" Calderona i "Eljasza" Bubera.

Lata 1990-94 Mirosław Kocur spędził w USA, w Berkeley i San Francisco. W okresie tym był dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu "Broken Walls", a jako visiting profesor prowadził wykłady, seminaria i konsultacje na uczelniach północnej Kalifornii. Od 1995 r. prowadzi zajęcia w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz we wrocławskiej filii PWST w Krakowie. Eseje i artykuły naukowe publikuje w "Notatniku Teatralnym, a także w "Meandrze", "Pamiętniku Teatralnym", "Dialogu" i "Teatrze". Dopełnieniem wieloletnich badań nad teatrem antycznym była reżyseria "Antygony" Sofoklesa w Teatrze Miejskim w Gdyni (1999).

Wydany w roku 2001 "Teatr antycznej Grecji" otrzymał nagrodę Dolnośląski Brylant Roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji