Artykuły

Katowice. Premiera "Mewy" Czechowa w Śląskim

Reżyser lub reżyserka teatralna największą próbę przechodzi podczas inscenizacji Szekspira lub Czechowa. Z tym drugim zawsze jest problem, bo zamiast dążyć do dramaturgicznych rozwiązań, nic wielkiego z pozoru się nie dzieje, a akcja w jego sztukach wciąż niebezpiecznie gęstnieje.

Dlatego do grania Czechowa trzeba nie tylko świetnego reżysera, ale przede wszystkim dobrych aktorów. Gabriel Gietzky przygotowywał już inscenizacje stratfordczyka, obecnie pracuje nad "Mewą" wg własnego tłumaczenia, którą pokaże w weekend w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Na odległej prowincji do majątku ziemskiego przyjeżdżają goście z miasta. Ich przybycie przypomina mieszkańcom o niespełnionych nadziejach, tęsknotach i ambicjach, o absolutnej bezradności wobec upływu czasu. Czechow, pisząc tę sztukę w dużej mierze uzupełnioną o elementy autobiograficzne, przyznawał, że ma to być komedia na "trzy role kobiece, sześć męskich, cztery akty, pejzaż (widok na jezioro), mnóstwo rozmów o literaturze, mało akcji, miłość na pudy". Komedia szybko przeradza się w tragedię i co więcej, w ponadczasową dyskusję o teatrze, o aktorstwie, o wrażliwych lub wręcz przewrażliwionych duszach. W roli dojrzałej aktorki wystąpi Anna Kadulska, partneruje jej Karina Grabowska.

W spektaklu Gietzkiego zobaczymy także dwóch przedstawicieli młodszego pokolenia w Śląskim: Bartłomiej Błaszczyński zagra Trieplewa, eksperymentującego reżysera teatralnego, a Dariusz Chojnacki wystąpi w roli poczytnego pisarza Trigorina. Na scenie ponadto pojawią się Ewa Leśniak, Ewa Kutynia, Andrzej Dopierała, Andrzej Warcaba czy Roman Michalski. Wspomniane postacie "Mewy" uciekają od życia, chowają się za sztuką, za specyficzną komedią, jaką napisał im Czechow. Czy jednak sztuka, literatura, teatr mogą dać im ostateczne schronienie?

Premierę spektaklu na Dużej Scenie zaplanowano na piątek 20 kwietnia na godz. 19, kolejne spektakle w sobotę i niedzielę (21 i 22 kwietnia) oraz w środę i czwartek (25 i 26 kwietnia). Sceniczny świat projektuje Maria Kanigowska, autorem ruchu scenicznego jest Witold Jurewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji