Artykuły

Kraków. XII Dni Tischnerowskie

Ks. prof. Józef Tischner mawiał, że "spotkanie to najgłębsze i najbardziej bogate z doświadczeń, jakie człowiek może w swoim życiu przeżyć". Spotkanie właśnie będzie głównym tematem rozpoczynających się 25 kwietnia XII Dni Tischnerowskich.

Rozpocznie je o godz. 17 w kolegiacie św. Anny msza święta. Odprawi ją w intencji Księdza Profesora bp Grzegorz Ryś. Spotkania o godz. 18.30 w środowe popołudnie na scenie im. Wyspiańskiego (PWST, ul. Straszewskiego 12) przegapić nie wolno - wręczone wówczas zostaną Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera, które w tym roku odbiorą: s. Małgorzata Chmielewska, prof. Jerzy Szacki i Karolina Wigura.

Drugi dzień (czwartek, 26 kwietnia) będzie początkiem intelektualnych wyzwań, jakie czekają bywalców tischneriady. Panel o spotkaniach Księdza Profesora z teatrem (godz. 13, Scena im. Wyspiańskiego, PWST) poprowadzi prof. Dariusz Kosiński (autor wybitnej książki "Teatra polskie. Historie"). Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, która jest gospodarzem tegorocznych Dni Tischnerowskich, zaprosiła do dyskusji byłych uczniów myśliciela z Wydziału Reżyserii Dramatu: Annę Augustynowicz (reżyser związana ze szczecińskim Teatrem Współczesnym), Bogdana Cioska (reżyser, to on jest autorem inscenizacji "Historii filozofii po góralsku" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie) i Andrzeja Dziuka (reżyser, scenograf i dyrektor Teatru im. Witkiewicza w Zakopanem).

Czwartkowe popołudnie zarezerwowali dla siebie filozofowie. O godz. 17 także w PWST rozpocznie się głośne czytanie Tischnera. Anna Polony i Jerzy Trela przeczytają "Fenomenologię spotkania". W tajniki tej myśli Księdza wprowadzą jego dwaj byli uczniowie: Zbigniew Stawrowski i Adam Workowski.

W piątek umysłowa uczta, na którą czekają wszyscy bywalcy Dni Tischnerowskich. To słynne Colloquia Tischneriana z wykładem wspomnianej już prof. Tymienieckiej (godz. 17, tłumaczenie symultaniczne, aula Auditorium Maximum, ul. Krupnicza 33) i Jaskinia Filozofów (miejsce to samo), w której wezmą udział Janina Ochojska, Wojciech Jagielski, Tomasz Rakowiecki, Paweł Śpiewak i Karol Tarnowski (temat: "Spotkanie z Innym").

W sobotę przed południem (godz. 11) coś, czego jeszcze nie było: śpiewanie Tischnera. Bez żartów zabrało się za śpiewną wersję filozofii Stowarzyszenie Drogami Tischnera. Po południu zrobi się filmowo. Na koniec Dni Tischnerowskich zaplanowano przegląd filmów o Księdzu Profesorze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji