Artykuły

Warszawa. Waldemar Dąbrowski pełnomocnikiem Muzeum Historii Żydów Polskich

Waldemar Dąbrowski przyjął propozycję objęcia od 22 kwietnia funkcji pełnomocnika Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie - poinformował PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.

- Zakończyliśmy rozmowy i mogę powiedzieć, że pan Waldemar Dąbrowski przyjął ofertę bycia pełnomocnikiem muzeum, od dnia 22 kwietnia - poinformował PAP minister w poniedziałek.

W marcu p.o dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Agnieszka Rudzińska złożyła rezygnację ze stanowiska. Pełnomocnik muzeum ma doprowadzić budowę muzeum do końca i odpowiadać za otwarcie placówki jesienią 2013 r. Muzeum - w przyszłości - ma mieć swojego dyrektora, a pełnomocnik będzie mu pomagał, a nie - go zastępował.

Dąbrowski będzie łączył funkcję pełnomocnika oraz dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Waldemar Dąbrowski to absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Był współzałożycielem i dyrektorem Klubu Riviera-Remont (1973-1978), który zasłynął z oryginalnych inicjatyw kulturalnych. Gościli tam wówczas: Michelangelo Antonioni, Julio Cortazar, Nikita Michałkow, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski. W 1982 roku objął, wraz z Jerzym Grzegorzewskim, dyrekcję Centrum Sztuki Studio w Warszawie. W 1984 r. z Franciszkiem Wybrańczykiem utworzył orkiestrę Sinfonia Varsovia. W 1990 roku został wiceministrem kultury i sztuki - Szefem Komitetu Kinematografii. Sprawował ten urząd przez cztery lata.

W 1998 r. objął stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W latach 2002-2005 pełnił funkcję ministra kultury. W styczniu 2008 roku został mianowany przez szefa resortu kultury Bogdana Zdrojewskiego przewodniczącym Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego, przypadającego w 2010 roku. Od października 2008 r. jest ponownie dyrektorem naczelnym Opery Narodowej.

MHŻP jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Zwiedzający będą mogli poznać dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich przez blisko tysiąc lat. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji