Artykuły

Warszawa. Zakończył się XVI Festiwal Beethovenowski

Blisko 20 tys. osób wysłuchało koncertów, które odbyły się w Warszawie w ramach 16. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W tym roku wystąpili wybitni dyrygenci: Paavo Jaervi, Andriej Borejko, Valery Gergiev i David Afkham.

15 koncertów z udziałem światowej sławy muzyków znalazło się w programie festiwalu, odbywającego się w Warszawie w dniach 25 marca - 6 kwietnia. Tematem przewodnim festiwalu była "Wojna i pokój".

W ciągu prawie dwóch tygodni stolicę naszego kraju odwiedziło prawie 2 tys. artystów z całego świata. Dyrektor festiwalu Elżbieta Penderecka podkreśliła w wywiadzie dla PAP, że Polska już dawno nie gościła tylu wybitnych dyrygentów. Orkiestrę Deutsche Kammerphilharmonie Bremen poprowadził Paavo Jaervi, Duesseldorfer Symphoniker - Andriej Borejko, Orkiestrę Symfoniczną Teatru Maryjskiego - Valery Gergiev, Gustav Mahler Jugendorchester - David Afkham.

- Oczywiście musimy sprostać wymogom gwiazd, których agenci pilnują zapisów umów określających m.in. wymogi hotelowe, obsługę kierowców oraz pilotów, wystroje garderób, catering, a nawet rodzaj ofiarowanych im kwiatów - powiedział PAP Andrzej Giza dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, które zajmuje się organizacją festiwalu.

W tym roku po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano dzieło włoskiego kompozytora Italo Montemezziego "L'amore dei tre re" ("Miłość trzech królów"). Inscenizacja opery powstała we współpracy z amerykańską Yale School of Music. Jej soliści wystąpili na warszawskiej scenie.

Opera Montemezziego odnosiła sukcesy na początku XX w., jej premiera odbyła się w La Scali w Mediolanie w 1913 r. Kompozytor napisał kilkanaście oper, ale tylko "Miłość trzech królów" była znana.

Organizatorzy festiwalu przygotowują wydanie płytowe z nagraniem opery "Miłość trzech królów".

- Ogromną satysfakcję sprawia mi pozytywny odbiór kampanii reklamowej, której wiodącym motywem jest plakat autorstwa Honzy Zamojskiego" - mówił Giza. "To element mojego autorskiego projektu zakładającego współpracę z najwybitniejszymi polskimi artystami młodego pokolenia. Tak powstaje kolekcja plakatu XXI w., w której mamy też prace Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Bartka Materki i grupy Twożywo - podkreślił.

Wydarzeniami towarzyszącymi 16. edycji festiwalu były kursy mistrzowskie, które prowadził skrzypek prof. Igor Petrushevski, sympozjum naukowe oraz wystawa manuskryptów w krakowskiej Bibliotece Jagiellońskiej. Koncerty odbyły się także w 11 innych polskich miastach.

Organizatorem Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, założone i prowadzone przez Elżbietę Penderecką. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana w 170. rocznicę śmierci wybitnego kompozytora, odbyła się w 1997 r. w Krakowie. Festiwal był tam organizowany przez kolejne siedem lat, w 2004 r. został przeniesiony do Warszawy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji