Artykuły

Warszawa. Twórcy apelują: niech kto inny zajmie się kulturą

Domagamy się rozpisania konkursu na stanowisko dyrektora biura kultury - taki postulat znalazł się w proteście ludzi teatru - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.

Kilkudziesięciu sygnatariuszy listu "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem", jaki środowisko teatralne wystosowało do urzędników (list jest odczytywany podczas trwających właśnie Warszawskich Spotkań Teatralnych), pojawiło się w poniedziałek w Café Kulturalna w Teatrze Dramatycznym. Sprzeciwiają się komercjalizacji teatrów, protestują przeciwko nieudolnej polityce kulturalnej i niekompetencji decydentów. Pod listem podpisało się 3000 osób: reżyserzy, aktorzy, scenografowie, naukowcy, krytycy, widzowie. - Jesteśmy realistami. Wiemy, że teatr w Polsce musi ulec reformie, pójść z duchem czasu, bo dziś jego sposób działania przypomina PRL. Jednak te zmiany muszą być przejrzyste. Nie domagamy się czegoś dla siebie, ale prawa, które będzie konstytuowało reformę teatru - mówił Poniedziałek.

Reżyserka Monika Strzępka wymieniła dziesiątki przykładów źle zarządzanych instytucji kultury w całej Polsce. Dziś z powodu niedofinansowania teatrów pod znakiem zapytania stoi festiwal Kontakt w Toruniu, konkurs "Klasyka Polska" w Opolu. W stolicy TR Warszawa, który niebawem może stracić siedzibę w prywatnej kamienicy przy Marszałkowskiej, nie ma perspektywy na nowe miejsce, Warszawska Opera Kameralna otrzymała budżet, który jest poniżej kosztów stałych, a Teatr Dramatyczny ciągle nie ma kandydata na dyrektora, który pokieruje sceną od października.

W związku z zarzutami o złym zarządzaniu instytucjami kultury artyści domagają się m.in. rozpisania konkursu na stanowisko dyrektora miejskiego biura kultury. Od marca 2007 r. pełniącym obowiązki na tym stanowisko jest Marek Kraszewski.

Twórcy powołują się na zapis z uchwalonego w ubiegłym tygodniu przez Radę Warszawy "Programu rozwoju kultury", aby biuro kultury podejmowało ważne decyzje po konsultacjach ze środowiskami twórców.

List zostanie w tym tygodniu rozesłany do prezydentów miast, marszałków województw i ministra kultury. Następnie spośród sygnatariuszy apelu i przy pomocy ZASP-u twórcy chcą powołać do życia nową organizację, która wspólnie z ministerstwem przygotuje ustawę o funkcjonowaniu teatrów w całej Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji