Artykuły

Zakopane. Spektakl wg Witkacego u Witkacego

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza zaprasza 14 kwietnia na premierę spektaklu "OFF Niepodległość" w reż. Szymona Hieronima Budzyka w ramach nurtu Scena Propozycji Aktorskich. Będzie to jeden z pierwszych spektakli w Polsce z wykorzystaniem mappingu 3D.

Innowacyjność "OFF Niepodległość" polega na zastosowaniu mappingu 3D w scenografii oraz na autorskiej interpretacji i adaptacji dramatów Witkacego.

Spektakl jest autorską adaptacją dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza "Niepodległość trójkątów" oraz "Metafizyka dwugłowego cielęcia". Dla reżysera są one wyłącznie pretekstem, narzędziem do stworzenia niezależnej konstrukcji tekstu służącej zbliżeniu się do teorii Czystej Formy. Spektakl rozgrywa się w przestrzeni bitwy morskiej i dotyka aktualnych, przewrotowych tematów, przemycanych przez Witkacego w dramatach.

W "OFF Niepodległość" pojawią się bohaterowie 3D. Zostali oni wyłonieni w castingu zorganizowanym przez zespół Teatru Witkacego w grudniu zeszłego roku. Większość z nich to uczniowie i studenci. Pasjonaci teatru i sztuki z rejonów Małopolski, którym zakopiański Teatr dał szansę zaistnienia przed szerszą publicznością. Wykreowane przez nich postacie stanowią integralną część wyświetlanej scenografii.

Szymon Hieronim Budzyk o spektaklu: Chciałbym spojrzeć na Witkacego w tej godzinie, minucie, sekundzie. Odnaleźć jego katastrofizm dzisiaj, jutro, za rok... za 50 lat. Patrząc na stan duchowy cywilizowanego społeczeństwa, zastanawiam się, gdzie jesteśmy jako indywidualne jednostki, w stosunku do ekonomicznej machiny, która spycha na margines tych, którzy pragną harmonii z naturą. I to jest paradoks, katastrofa współczesności: Matka Natura została zastąpiona Matką Ekonomią. Witkacy daje pretekst do poczucia odpowiedzialności za całą ludzkość, "tak zwaną ludzkość w obłędzie". Spektakl zadaje pytanie, czy można życie ludzkie traktować w kategorii wynalazku, odindywidualizowanego tworu, służącego wyłącznie do gromadzenia?

"OFF Niepodległość" jest jednym z pierwszych spektakli w Polsce z wykorzystaniem mappingu 3D. Mapping to technika projekcji, polegająca na odpowiednim dopasowaniu obrazu wyświetlanego z projektora do geometrii konkretnych obiektów lub przestrzeni. Od zwykłej projekcji, do której przyzwyczaiło nas kino różni się tym, że jej podłoża nie stanowi płaski, biały ekran. Obraz może być bowiem wyświetlany na powierzchniach pokrytych grafiką, przestrzennych obiektach, na budynkach lub w zaaranżowanych przestrzeniach. Ideą fixe mappingu jest jak najpełniejsza percepcyjna integracja obrazów, obiektów i przestrzeni wirtualnych z przestrzenią realną. Za tę część spektaklu odpowiedzialny jest zespół osób związanych z Pracownią Multimediów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego: dr Bartosz Posacki i mgr Paulina Ptaszyńska, mgr Michał Misiura.

Spektakl grany będzie o godz. 19 w Auli Zakopiańskiego Centrum Edukacji w Zakopanem (ul. Kasprusie 35a).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji